TOP

Dźwigary betonowe sprężone, czyli nowoczesne technologie wykorzystywane w budownictwie

Obecnie w budownictwie sięga się coraz częściej po dźwigary betonowe sprężone. Wynika to z ich uniwersalności, szerokiego zastosowania, niezwykłej wytrzymałości. Idealnie sprawdzają się w przypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Wykorzystuje się je także do wznoszenia hal produkcyjnych i magazynowych.

Jakie zalety mają dźwigary betonowe sprężone?

Jeśli ktoś szuka bardzo wytrzymałego materiału budowlanego, to powinien zainteresować się dźwigarami betonowymi sprężonymi. Wyróżniają się one dużą nośnością. Można też liczyć na małe przekroje poprzeczne. Do produkcji prefabrykatów sięga się właśnie po dźwigary. Jeśli konstrukcje mają być poddawane dużym obciążeniem, to warto skorzystać z tego typu materiałów budowlanych.

Do ich produkcji sięga się przede wszystkim po wysokiej jakości mieszanki betonowe i stal zbrojeniową. Dźwigary cechują się dużą sztywnością, są solidne, odporne na ugięcia. Nie ulegają odkształceniom pod wpływem sporych naprężeń stałych i zmiennych. Firmy zajmujące się produkcją dźwigarów sięgają po wysokiej jakości surowce. Można liczyć na dokładne rysunki i instrukcję montażu.

Czym cechują się dźwigary betonowe?

Dźwigary betonowe mogą mieć różne wymiary. Nie ma problemu z dobraniem przekroju do konkretnych obciążeń, grubości ścian i słupów. Dźwigary wykonuje się na indywidualne zlecenie, zgodnie z dokumentacją projektową i wytycznymi inwestora. Możliwe jest również zespolenie dźwigarów ze stropem dzięki zakotwiczeniu go.

Zbrojenie dźwigarów zostało bardzo dobrze przemyślane, dzięki czemu nie ma potem problemu z rozprowadzeniem rozmaitych instalacji wykorzystywanych w budynkach. W przypadku dźwigarów o niewielkiej szerokości można nawet ukryć konstrukcje w ścianach. Przekłada się to oczywiście na uzyskanie gładkiej powierzchni, bez żadnych wystających elementów.

Istotne informacje o dźwigarach betonowych

W przypadku dźwigarów betonowych sprężonych można mówić o szerokim zastosowaniu. Sięga się po nie podczas budowania rozmaitych obiektów przemysłowych, magazynowych, gospodarczych. Stanowią świetną alternatywę dla podciągów i słupów konstrukcyjnych. Jako że dźwigary mają spore gabaryty, to niezbędne staje się zastosowanie ciężkiego sprzętu budowlanego.

Można je jednak z łatwością przetransportować przy wykorzystaniu dźwigów i żurawi, bo producenci montują w nich specjalny haki. Przekłada się to wszystko na łatwe przenoszenie i szybki montaż. Wysoka wytrzymałość dźwigarów wynika przede wszystkim ze specjalnego zbrojenia. Stal napręża się jeszcze przed zalaniem jej betonem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.

Categories Technologia
https://gayer.com.pl/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje-z-nuta-industrialna/ https://beesafe.pl/porady/wymiana-swiec-zaplonowych/ Wysoki stolik do kuchni