TOP

Jak wybrać i czy w ogóle stosować odżywki białkowe

Do produkcji suplementów białkowych wykorzystuje się białka lub mieszaniny różnych białek, które różnią się od siebie pod wieloma względami, takimi jak np. wartością odżywczą czy tempem wchłaniania.

Najczęściej stosowane białka w suplementach to np: kazeina mleka koncentraty oraz izolaty białek serwetkowych izolaty białek sojowych albuminy jaja. Na początku powinniśmy się zastanowić przede wszystkim czy nie mamy alergii na dany składnik np: na mleko.

W momencie kiedy wykluczymy możliwe alergie, najlepszym sposobem byłoby zorientować się w smaku i jakości odżywki. W dobrych sklepach z suplementami można uzyskać próbki odżywek. Kolejnym ważnym czynnikiem jaki powinniśmy sobie ustalić przy wybieraniu odżywki to kwestia celu naszej suplementacji. Do każdego celu przeznaczone są różne rodzaje odżywek i najważniejsze jest by tą kwestię ustalić i przedyskutować z osobą która się na tym zna i jest zorientowana w tym temacie. Przede wszystkim należy jednak unikać koncentratów, które są najniższej jakości i zawierają mało białka.

Następną ważną rzeczą jest- co tu dużo ukrywać- smak. Warto przede wszystkim unikać odżywek smakowych z tysiącem różnego rodzaju chemicznych słodzików, których powinno się zdecydowanie unikać. Warto przy doborze zwracać także szczególną uwagę na etykietę. Nie każdy zwraca na nią należytą uwagę, a to rzecz bardzo ważna i niekiedy kluczowa. Zawsze należy pamiętać o tym, że pierwszego wymienionego na liście składnika jest w produkcie najwięcej, a im niżej dany składnik się znajduje, tym jest go mniej.

Na początku rozpisu składu powinny znaleźć się aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, izoleucyna oraz walina. Należy również unikać odżywek białkowych, które zawierają miks białek roślinnych. Ma to związek z tym , że białka roślinne słabo się wchłaniają.  Dla mężczyzn niewskazane są także białka sojowe, ponieważ spożywanie dużych ilości soi wiąże się z pogorszeniem jakości spermy.

Przy porównywaniu odżywek warto wyczytać też znajdujące się na etykiecie dane dotyczące zawartości białka tłuszczu i węglowodanów. Druga sprawa to kwestia tego czy tak naprawdę warto stosować odżywki białkowe. Na wstępie jasno trzeba sobie powiedzieć że po odżywce białkowej nie należy spodziewać się żadnych rezultatów. Odżywka ma być jedynie uzupełnieniem protein w diecie i nie jest konieczna do kształtowania sylwetki, jednak jeśli nie mamy czasu na zjedzenie normalnego posiłku a także wtedy gdy nie udało nam się „dobić do odpowiedniej dziennej podaży białka, warto ją zastosować, ponieważ zdecydowanie przyśpiesza proces regeneracji mięśni oraz przyśpiesza przemianę materii.

Categories Zdrowie i uroda