TOP

Jak wybrać matę do jogi?

joga_matyJoga od kilku lat zdobywa coraz większą popularność, a jej pasjonaci traktują ją w różny sposób. Dla jednych to metoda relaksu i medytacji, inni podchodzą do niej w kategoriach czysto sportowych. Jednak niezależnie od tego czym dla nas jest joga, do jej uprawiania niezbędna nam będzie mata do jogi. Powstaje pytanie: jak wybrać odpowiednią.
Wybór produktów na rynku jest spory, a podjęcie decyzji może okazać się problematyczne nie tylko dla początkującego pasjonata. Właśnie dla wszystkich tych, którzy mają wątpliwości na jaką matę do jogi powinni się zdecydować, powstał ten artykuł.

Długość maty

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest długość maty do jogi. Większość specjalistów radzi, żeby mata do jogi była przynajmniej kilkanaście centymetrów dłuższa od naszego wzrostu. Jest to konieczne do tego, aby w komfortowy sposób wykonywać poszczególne asany. Maty zazwyczaj występują w dwóch podstawowych długościach (173 i 180cm), ale można także kupić taką, która cięta jest bezpośrednio z rolki, np. joga sklep jogastyl.pl ma w swojej ofercie taką możliwość. Z perspektywy praktyka wypada jeszcze dodać: im dłuższa mata, tym wygodniej się ćwiczy.

Tworzywa

Tworzyw, z których wykonuje się maty do jogi jest, delikatnie mówiąc, zatrzęsienie. Mamy do wyboru m.in. PVC, TPE, maty z dodatkiem gumy, lateksu, kauczuku bądź juty. Dużo, prawda? Bez obaw, w dalszej części artykułu postaram się przedstawić plusy i minusy poszczególnych materiałów.
Najbardziej rozpowszechnione i popularne definitywnie są maty z PVC. Są trwałe, a ćwicząc na nich raczej nie będziemy się przesadnie ślizgać, jeśli tylko będziemy naszą matę odpowiednio konserwować. Maty z PVC oferują chyba najlepszy stosunek jakości do ceny, ale niestety procesu ich produkcji i utylizacji nie można nazwać ekologicznym. Zupełnie inaczej sprawa ma się z matami z TPE, jako że tworzywo to jest nie tylko w pełni biodegradowalne i ekologiczne, ale także wykazuje się świetnymi właściwościami antypoślizgowymi i cechuje się wyjątkową miękkością. Ideałów jednak nie ma, a maty z TPE są podatne na zarysowania i bardzo łatwo je uszkodzić. Nie nadają się do ćwiczeń w terenie.
Maty do jogi, które wyprodukowano z tworzyw z dodatkiem kauczuku, gumy bądź lateksu zazwyczaj są cięższe niż wcześniej wymienione maty, a co za tym idzie świetnie przylegają do powierzchni, na której ćwiczymy. Są trwałe i cechują się wyjątkowymi właściwościami antypoślizgowymi. Ideał? Niestety nie, takie maty są stosunkowo drogie, lateks jest niewskazany dla alergików, a guma i kauczuk mają zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Inne

Najważniejszy jest współczynnik antypoślizgowy i to czy mata wystarczająco wydajnie absorbuje pot. Bez tego ryzykujemy, że wykonując asany po prostu będziemy się rozjeżdżać, co może być prostą drogą do kontuzji.  Warto też doczytać, czy mata została przebadana (i przez kogo) na obecność szkodliwych substancji, bo zdarzają się produkty zawierające chociażby metale ciężkie. Jeśli mamy problemy ze stawami, wybierzmy grubszą matę, dzięki której nasze stawy nie będą aż tak obciążone.
Na sam koniec dodam jeszcze: warto kupować u bezpośrednich importerów nie tylko ze względu na ceny, ale także na doświadczenie. Godny polecenia jest np. działający od wielu lat na Polskim rynku sklep internetowy jogastyl.pl.

Categories Zdrowie i uroda