TOP

Obowiązkowe kasy fiskalne w gabinetach lekarskich

W związku z wejściem w życie przepisów mówiących o obowiązku posiadania przez lekarzy kas rejestrujących, każdy specjalista powinien wiedzieć gdzie i jaką kasę kupić. Czy jej obsługa jest trudna? Zdecydowanie nie, jednak warto zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Gdzie kupić? Jaką wybrać?

Kasy fiskalne znajdziemy w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju urządzeń, jak również w sklepach internetowych. Warto zapoznać się z ofertą najbliżej położonych sklepów oraz porównać ofertę ze sklepami internetowymi. Może uda się trafić na korzystną promocję?

Kasy fiskalne najbezpieczniej podzielić na kasy typu ERC oraz POS. Kasy POS są to zaawansowane grupy urządzeń, umożliwiające obsługę kilkunastu modułów. Kasy ERC dzielimy na:

  • kasy jednostanowiskowe – klasyczne kasy umożliwiające dołączenie dodatkowych urządzeń: czytników kodów kreskowych, wag, komputerów
  • kasy mobilne – niewielkie kasy dedykowane przede wszystkim w punkach, gdzie powtarza się rodzaj sprzedawanych usług, lub kiedy przedsiębiorca musi być mobilny
  • kasy systemowe – doskonale sprawdzające się w miejscach o dużym natężeniu sprzedaży.

Jak wybrać odpowiednią kasę dla konkretnego gabinetu? Z pewnością w gabinetach, w których obsługuje jeden lekarz idealna będzie kasa jednostanowiskowa. Jeśli lekarz prowadzi działalność w kilku gabinetach, konieczna będzie kasa mobilna, umożliwiająca łatwe przenoszenie. Dobrą informacją jest fakt, że w gabinetach nie jest konieczna duża kasa – wystarczy proste urządzenie z podstawowymi funkcjami.

Kolejnym krokiem jest dokonanie zgłoszenia do urzędu skarbowego odpowiedniego do miejsca zamieszkania. W zgłoszeniu musimy określić liczbę kas oraz adres, pod którym kasa jest wykorzystywana.

Fiskalizacja kasy

To niezwykle ważny etap – wykonuje się go jednorazowo. Fiskalizacja rozpoczyna pracę modułu fiskalizującego, W czasie fiskalizacji do pamięci kasy zostaje wpisany numer NIP podatnika. Po fiskalizacji nastąpi wydruk pierwszego dobowego raportu. Fiskalizacji dokonuje zazwyczaj autoryzowany pracownik sklepu, w którym kasa została zakupiona.

W ciągu 7 dni od fiskalizacji kasy podatnik ma obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Urząd nada urządzeniu numer ewidencyjny. Numer ten jest unikatowy, należy nanieść go w sposób nieusuwalny na powierzchnię kasy oraz do książki kasy. Książka kasy ma być przechowywana przez cały okres użytkowania kasy i być do wglądu na żądanie odpowiednich organów.

Sprawdź: kotrakbis.pl.

Categories Ciekawe