TOP

Profile kwadratowe i ich zastosowanie w budowie hal

Profile kwadratowe stalowe i aluminiowe aluminiowe –  to wyroby hutnicze, które mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim budowlanego. Jedną z głównych zalet kształtowników zamkniętych jest ich estetyczny wygląd. Dlatego często są one używane jako elementy konstrukcyjne wszelkiego rodzaju hal przemysłowych.

 

Rosnąca popularność hal stalowych

Hale stalowe są coraz częściej stawiane przez różnych przedsiębiorców, ponieważ czas budowy takiego obiektu jest bardzo krótki, a koszt stosunkowo niski. O wiele taniej wychodzi postawienie własnej hali, niż wynajmowanie takiego obiektu. Poza tym trudno jest znaleźć taki, który odpowiadałby konkretnemu przedsiębiorcy. Stawiając własną konstrukcję, każdy ma możliwość dopasowania jej do potrzeb przedsiębiorstwa. Najczęściej hale mają zastosowanie jako magazyny oraz jako miejsce do pracy produkcyjnej. Kolejnym plusem obiektów tego typu jest to, że można je modernizować i przebudowywać w każdym momencie, nie tylko na etapie stawiania.

 

Budowa krok po kroku

Najpierw należy dokładnie się zastanowić, jakie zastosowanie będzie mieć hala, jak duża ma być oraz czy będą się w niej znajdować pomieszczenia socjalne. Warto też zwrócić uwagę na to, na działanie jakich czynników zewnętrznych będzie narażona konstrukcja. Kiedy już to wszystko wiemy, należy znaleźć firmę, która wykona projekt oraz zajmie się budową. W pierwszej kolejności zostają wylane fundamenty, a następnie powstanie stelaż całej konstrukcji. Jak łatwo można się domyślić, będzie on wykonany ze stali, ponieważ jest to metal bardzo odporny na ciężar i nacisk. Elementy stalowe można ze sobą łatwo łączyć, spawając je. Jako materiał konstrukcyjny ścian oraz dachów, świetnie sprawdzą się profile stalowe kwadratowe, czyli inaczej mówiąc – kształtowniki zamknięte. W zależności od tego, jakie obciążenie będzie musiała wytrzymać konstrukcja, mamy do wyboru:

  • profil kwadratowy stalowy gięty na zimno – ten typ sprawdzi się przy mniejszych, lżejszych konstrukcjach
  • profil kwadratowy walcowany na gorąco – jeśli chcemy postawić dużą halę, która będzie musiała wytrzymać większe obciążenie.

Profile stalowe kwadratowe wymiary mają w przedziale od 6 do 12 metrów, ale producenci często na życzenie klienta przycinają je do mniejszych długości. Ułatwia to transport oraz późniejsze ich składowanie.

 

Czy tylko stal jest stosowana w konstrukcjach tego typu?

Oczywiście stal jest najczęściej stosowana w konstrukcjach hal, ale w ostatnich latach coraz więcej wykonawców wykorzystuje również profile aluminiowe kwadratowe. Z tego względu, że aluminium jest znacznie lżejsze od stali, ale równie wytrzymałe, a do tego odporne na korozję. Poza tym, ma o wiele bardziej estetyczny wygląd niż stal, można je pokrywać różnego rodzaju farbami i lakierami. Profil kwadratowy aluminiowy jest też bardziej giętki, co oznacza, że jest łatwiejszy w obróbce i przy użyciu odpowiednich giętarek, profil kwadratowy tego typu można wygiąć w dowolnym kształcie. Dlatego też aluminiowe profile mogą być również częścią takich konstrukcji jak hale przemysłowe, hale namiotowe sportowe czy hale wystawowe. Zobacz więcej w katalogu na stronie https://pawotex.com/katalog/

 

Categories Technologia
slnecniky velke https://xann.pl/sitemap teak zahradny nabytok