TOP

Wentylatory chłodniowe

Wentylatory chłodniowe są wybraną częścią wyposażenia mechanicznego chłodni wentylatorowych. Sposób wykonywania tego typu produktów jest oparty na kompozytach zbrojonych włóknem szklanym lub węglowym. wentylator chłodniowy

Chłodnie wentylatorowe można podzielić według następującego wyposażenia:

  • Zakres średnic wirników wentylatorów osiowych 1200-12500 mm
  • Ultralekkie wały napędowe stworzone na podstawie kompozytów zbrojonych włóknem węglowym
  • Dyfuzory
  • Konfuzory

Duże znaczenie w chłodniach wentylatorowych mają wentylatory osiowe śmigłowe, ponieważ wytwarzają one ciąg sztuczny – znajduje się on nad wodo rozdziałem. Nad zraszalnikiem znajdują się żaluzje – eliminatory, które zatrzymują silnym powietrzem kropelki wody ograniczając w ten sposób straty unosu.
Wentylatory chłodniowe napędzane są silnikami indukcyjnymi za pośrednictwem przekładni zębatej stożkowej i sprzęgła hydraulicznego, pozwalającego zaraz obok niewielkiego rozruchu na ekonomiczną regulacje wydajności wentylatora, a co za tym idzie – temperatury wody chłodzącej.  Innym rodzajem chłodni wentylatorowych są chłodnie sekcyjne, inaczej nazywane celkowymi. Składają się one z co najmniej kilku sekcji o wydajności sięgającej  kilkuset m3/h zjednoczonych w budowlę o jednym lub dwóch szeregach. Wentylatory chłodniowe o średnicy wirnika 2do 8 metrów i sprawności od 30 do 400 m3/h są zasilane silnikami indukcyjnymi znajdującymi się nad zraszalnikiem. Temperatura wody jest ustawiana w zależności od ilości włączonych wentylatorów. Jeżeli chce się ją zmienić wystarczy wyłączyć pewną liczbę wentylatorów.

Categories Technologia