TOP

Wybieramy stolik pod komputer

Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, dlatego wyjątkowo istotnym jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, tak aby było nie tylko wygodne, ale także ergonomiczne. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Po pierwsze – rozmiar

Stolik pod komputer powinien zapewniać wystarczającą przestrzeń do pracy. Przyjmuje się, że od klawiatury do końca biurka powinno być przynajmniej 10 centymetrów przeznaczonych na wygodne ułożenie dłoni. Równie ważne jest umieszczenie monitora – twarz powinna się znajdować od monitora w odległości 1,5 do 2 krotności przekątnej ekranu.

Nie zapominajmy także o zapewnieniu miejsca na nogi. Wszelakie półki i regaliki znajdujące się pod biurkiem nie zdają egzaminu i są, mówiąc wprost, na dłuższą metę niewygodne.

Po drugie – odpowiednie oświetlenie

Miejsce pracy musi być dobrze oświetlone, najlepiej światłem o kolorze zbliżonym do naturalnego. Nie powinno znajdować się za plecami, lepiej umieścić je z boku bądź bezpośrednio nad stanowiskiem pracy.

Po trzecie – wygodny dostęp

Jak wszyscy wiemy do komputera od czasu do czasu trzeba coś podpiąć albo przepiąć wtyczki. Dla własnej wygody wybierzmy stolik pod komputer, który gwarantuje wygodny dostęp do wszystkich elementów zestawu komputerowego, a już zwłaszcza do tylnego panelu jednostki centralnej.

Po czwarte – porządek w kablach

Warto postawić na biurka, w których od spodu można zamontować listwę zasilającą – czy to poprzez powieszenie jej na specjalnych hakach, czy też przez umieszczenie w specjalnym koszyczku. Porządek w kablach zapewnić możemy poprzez specjalne szyny lub zaczepy montowane zazwyczaj pod blatem stolika.

Po piąte – wybierzmy biurko dopasowane do naszych potrzeb

Na rynku dostępnych jest też sporo mniej typowych rozwiązań. Jednym z ciekawszych są stoliki pod komputer z kółkami. Jeśli zdecydujemy się na tego typu mebel, trzeba jednak pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – stolik z kółkami będzie przemieszczać, jeśli nie będzie wyposażony w blokadę.

Categories Ciekawe