TOP

Leczenie kanałowe – czym jest? Czy trzeba się go obawiać?

Leczenie kanałowe to nic innego jak usunięcie unerwienia zębów z jego kanałów oraz jego uśmiercenie. Zabieg ten jest rekomendowany w przypadku głęboko postępującej choroby zęba oraz próchnicy, która objęła większą część uzębienia.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w trakcie 2-3 wizyt lekarskich, pod znieczuleniem miejscowym, dlatego też jest bezbolesne. Zabieg ten jest refundowany w Polsce przez NFZ do osiemnastego roku życia. Na czym konkretnie polega?

Leczenie kanałowe – etapy leczenia

W pierwszym etapie leczenia ząb jest rozwiercany, a w jego kanałach umieszczana jest substancja, której zadaniem jest zniszczenie nerwów w kanałach. Po umieszczeniu “trucizny” pacjent idzie do domu i wraca na kolejną wizytę, najczęściej wyznaczoną na 3-4 dni później. Podczas kolejnej wizyty czyszczone są kanały zębowe. Stomatolog wypełnia je później materiałem biozgodnym, który zamyka światło kanałów przed wnikaniem bakterii. Kolejnym krokiem jest odbudowanie korony zęba w taki sposób, aby pacjent mógł bez problemu gryźć i domykać szczękę.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

To jedno z pierwszych pytań, które pacjenci zadają lekarzowi. Każdy zabieg tego typu przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego też pacjent nie czuje bólu, a jedynie drobny dyskomfort. Z pewnością wyczuwalne są wszelkie manewry wykonywane przez lekarza.

Leczenie kanałowe coraz częściej przeprowadzane jest również u dzieci. Warto pamiętać, iż podczas tego zabiegu również one mogą liczyć na znieczulenie.

Przeczytaj też: Dobry dentysta – jak go rozpoznać?

Categories Zdrowie i uroda