TOP

Farba do płytek – prosty sposób na zmianę wystroju wnętrza

Zrywanie płytek ceramicznych w celu zmiany wystroju łazienki już dawno przestało być koniecznością. Obecnie dostępne są specjalne farby, umożliwiające przemalowanie glazury na dowolny kolor.

Bez kucia ścian

Farba do płytek stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą dokonywać gruntownego remontu. W celu odświeżenia łazienki czy innego pomieszczenia wyłożonego glazurą wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do malowania.

Farbę do płytek najwygodniej nakłada się niewielkim wałkiem, a cała robota jest o wiele czystsza i prostsza niż zrywanie starej glazury. Unika się także produkowania dużej ilości pyłu i gruzu, które nieodmiennie towarzyszą większym remontom.

Nowoczesne preparaty do malowania ceramiki są mieszaninami żywic epoksydowych lub akrylowych. Dzięki temu doskonale przylegają do gładkich powierzchni płytek. Jednocześnie tworzą warstwę do złudzenia przypominającą gładź ceramiczną. Terakota czy glazura pokryta preparatem do malowania glazury jest tak samo odporna na działanie detergentów, jak przed malowaniem. Ponadto farba do płytek jest całkowicie wodoodporna.

Pomalowane płytki ceramiczne w kuchni czy łazience wyglądają świeżo i estetycznie, a przede wszystkim nie zmieniają swojej funkcji. Malowanie płytek można przeprowadzić w ciągu kilku godzin, a efekt często potrafi być zaskakujący.

Dokładność i precyzja

Malowanie płytek ceramicznych wymaga jednak sporo uwagi, ponieważ na gładkiej powierzchni kafelków o wiele wyraźniej widać wszelkie niedociągnięcia. Należy zatem uważać niemal na każde pociągnięcie wałka. W prawdzie posługując się wysokojakościową farbą do płytek, nie musimy obawiać się zacieków. Jednak aby efekt był satysfakcjonujący, musimy wykazać się sporą precyzją.

Ważne jest nałożenie co najmniej dwóch jednakowych warstw farby. Należy także w odpowiedni sposób malować fugi. Najlepiej jest pomalować najpierw same odstępy między kafelkami. Następnie należy po prostu tak prowadzić wałek, aby jednocześnie malować kafelki i przerwy między nimi. Zachowamy wtedy odpowiednią proporcję między wypukłością kafelka a fugą. Niedopuszczalne jest natomiast posługiwanie się pędzlem, ponieważ włosie pozostawione na powierzchni kafelków będzie bardzo widoczne.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Należy przede wszystkim umyć ścianę i ją odtłuścić. Jeżeli naniesiemy farbę na zabrudzoną powierzchnię, efekt będzie znacznie mniej trwały. Farba do płytek może po prostu zacząć odpryskiwać po niedługim czasie. Dlatego przed przystąpieniem do malowania warto poświęcić czas na odtłuszczenie powierzchni.

Niektórzy producenci zalecają także wcześniejsze zagruntowanie ściany. Zanim przystąpi się więc do nakładania właściwej farby, należy powierzchnię pomalować farbą podkładową. Najlepiej zrobić to co najmniej jeden dzień wcześniej, aby podkład dostatecznie wysechł.

Farba do powszechnego zastosowania

Stosowanie farb do płytek ceramicznych jest coraz bardziej popularne. Ten w miarę prosty sposób modyfikacji wystroju wewnętrznego ceniony jest nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez architektów zawodowo zajmujących się urządzaniem przestrzeni. Wśród dostępnych na rynku preparatów bez trudu można znaleźć najbardziej odpowiadający kolor i rodzaj farby. Dostępne są farby dające efekt lekkiego zmatowienia płytek ceramicznych, a także preparaty tworzące idealnie gładką i błyszczącą powierzchnię. Kolory wybierać możemy spośród bogatej palety barw. Ściana pokryta tradycyjną glazurą dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej farby może zmienić się nie do poznania. Dostępne są zarówno jasne, stonowane barwy, jak i intensywne kolory.

Większość oferowanych na rynku farb do płytek nadaje się także do malowania szkła, tworzyw sztucznych czy elementów blaszanych.

Categories Dom i Wnętrze