TOP

Czy wiesz, jak rozróżnić skórę naturalną i syntetyczną?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że skóra naturalna i syntetyczna nie mają takich samych właściwości. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać, żeby wiedzieć, co rzeczywiście kupujemy.

Syntetyk czy skóra naturalna?

Skóra syntetyczna (nazywana także ekoskórą, imitacją skóry albo po prostu skórą ekologiczną) to rozwiązanie niezaprzeczalnie tańsze. Jednak na tym właściwie kończą się jej zalety, co potwierdzi każdy producent galanterii skórzanej. Ewentualnie za argument przemawiający za wyborem imitacji skóry przemawiać może dbałość o dobro zwierząt, warto jednak wiedzieć, że proces produkcyjny eko skóry może mieć dużo większy wpływ na środowisko naturalne niż tradycyjne garbowanie skór.

Jak rozpoznać skórę naturalną?

Skóra naturalna jest zupełnie inna w dotyku niż syntetyczna – twardsza i sztywniejsza. Syntetyk jest miękki, bardzo często palce aż się w nim zapadają. Jest także elastyczniejszy i delikatniejszy. To jednak nie jedyne różnice – przede wszystkim te dwa materiały różnią się zapachem. Skóra pachnie cóż, skórą, a imitacja wydziela sztuczny, syntetyczny zapach, który niektórym kojarzy się z plastikiem.

Skóra od podszewki

Kolejną, wyjątkowo łatwą do zweryfikowania różnicą jest to, jak te dwa materiały wyglądają od spodu. W przypadku ekoskóry podszewka wykonana jest z reguły z materiału tekstylnego, który podklejony jest od spodu. Natomiast w przypadku skóry naturalnej nie powinno być od spodniej strony żadnego dodatkowego materiału – skóra naturalna od spodu jest po prostu niewykończoną na wysoki połysk skórą, która charakteryzuje się meszko watą, trochę chropowatą strukturą.

Categories Ciekawe