TOP

Walka z nieświeżym oddechem

Coraz więcej pacjentów gabinetów stomatologicznych przyznaje się do problemu, jakim jest nieświeży oddech. Pacjenci przyznają, że jest to problem wstydliwy, który stopniowo wyklucza ich z życia towarzyskiego. Proszą o pomoc. Jakie metody może zaproponować dentysta?

Pierwszym krokiem jest określenie, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. A powodów może być wiele. Najczęstszym to problemy z układem pokarmowym (mogą być one wywołane zmianami hormonalnymi, chorobą, przyjmowaniem konkretnych leków). Nieświeży oddech jest także spowodowany zmianą pH w naszej jamie ustnej. Oczywiście nieświeży oddech to także sprawka niektórych produktów spożywczych, np. czosnku czy cebuli. Powodują go substancje lotne, zwłaszcza lotne związki siarki, produkowane przez określony rodzaj bakterii. Uwalnianie tych związków zależne jest od kilku czynników: od ilości bakterii nagromadzonych w jamie ustnej, od substancji, którymi żywią się bakterie (resztki pokarmowe), od ilości śliny.

O ile po aromatycznym posiłku możemy umyć zęby, o tyle w przypadku zmian w organizmie nieświeży zapach będący wynikiem choroby znacznie trudniej zneutralizować.

Poznaj przyczynę i walcz z nią!

Jeśli uda nam się wspólnie z lekarzem zdiagnozować przyczynę powstawania nieświeżego oddechu możemy zacząć wspólnie zastanawiać się, jak walczyć z tym problemem. W przypadku chorób układu pokarmowego w leczenie powinien włączyć się lekarz ogólny lub gastrolog. Wyeliminowanie zmian chorobowych jest pierwszym krokiem do skutecznego pozbycia się nieświeżego oddechu!

Podczas oględzin stomatologicznych może okazać się, że nieświeży oddech jest również wynikiem zmian w jamie ustnej – może być to próchnica, nadmiernie gromadzący się kamień nazębny. W tym przypadku konieczne będzie leczenie dentystyczne i ocena efektów tego działania. Lekarz z pewnością zaleci stosowanie też past z fluorem oraz płynów do odświeżania ust, które znacząco hamują odkładanie się płytki nazębnej. Stomatolog pomoże dobrać także najskuteczniejsza metodę odświeżania oddechu – często są to specjalistyczne aerozole. Niewielkie opakowanie z pewnością zmieści się w torebce czy aktówce. Coraz więcej firm kosmetycznym ma w swoim asortymencie specjalistyczne produkty do walki z nieświeżym oddechem.

Zapobieganie: -szczotkowanie zębów, dokładne i staranne przynajmniej dwa razy dziennie szczególnie po posiłkach, -żucie gumy bezcukrowej, miętowej, -nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, -oczyszczanie języka (gromadzi się na nim najwięcej bakterii, więcej niż w jakiejkolwiek innej części ludzkiego ciała), -stosowanie past i płukanek ze składnikiem antybakteryjnym (np.Triklosan).

Czytaj więcej na b-med.com.pl.

Categories Zdrowie i uroda
https://andrzejurbanowicz.pl/odkryj-magie-loftu-ekskluzywne-meble-loftowe-i-ich-tajemnice/ ganos.com https://beesafe.pl/porady/od-kiedy-dziecko-moze-jezdzic-z-przodu/