TOP

Dom za miastem – jak zaplanować budowę?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie własnego domu. Najczęściej decyzja ta jest spowodowana chęcią wyprowadzenia się z zatłoczonego miasta, pragnienie życia bliżej natury, zapewnienie sobie możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wiele osób podpowiada też, że fakt powiększającej się rodziny był powodem do podjęcia tej decyzji. Jak przygotować się do budowy własnego domu?

Pierwszym krokiem jest oczywiście posiadanie działki budowlanej, na której będziemy mogli postawić nasz wymarzony dom. Działki możemy odkupić, szczęściarze dostają je w spadku czy też jako prezent od rodziców. Nie jest tajemnicą, że kwestia kupna działki jest jedną z najbardziej kosztownych podczas planowania budowy. Najbardziej cenione są działki o wysokich walorach estetycznych: blisko wody, lasów, parku, jeziora. Szukając działki dla siebie warto jednak pamiętać także o tym, że lokalizacja ma umożliwiać szybki i komfortowy dojazd do pracy, szkoły. Wielkość działki nie ma wielkiego znaczenia – współcześnie dostępne są projekty domów np. dedykowane na długie i wąskie skrawki ziemi.

Projekt domu – praca z architektem czy gotowy projekt?

Po zakupie działki konieczne są wszelkie prace geodezyjne. Tym zajmą się wynajęci przez nas specjaliści. Najtrudniejszą sprawą jest decyzja, czy projekt naszego domu ma zostać stworzony od zera czy też posłużymy się gotowym projektem domu. Druga opcja jest coraz częściej wykorzystywaną, gdyż pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Nie ma konieczności spotykania się z architektem wielokrotnie, aby dogadywać kolejne detale. Każda wizyta jest dodatkowo płatna. W przypadku gotowych projektów możliwe jest wprowadzenie niewielkich poprawek, jednak każda z nich musi zostać zaakceptowana przez autora.

A może nowoczesnny dom z drewna?

Rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla naszego portfela jest budowa nie klasycznego, murowanego budynku, a ekologicznego domu wznoszonego w oparciu o technologię szkieletową. Dom z drewna powstaje z kilkunastu lub kilkudziesięciu gotowych elementów, tak zwanych prefabrykatów, które scala się w jedną całość przy pomocy gwoździ pierścieniowych. Prace budowlane przebiegają zaskakująco szybko –do nowego domu możemy wprowadzać się już nawet po 4 miesiącach od momentu rozpoczęcia prac!

Categories Dom i Wnętrze
azubezpieczenia.pl yfine.pl zobacz wiecje