TOP

Jak dbać o wkład w kominie?

Żeby komin działał bez problemów, musimy o niego zadbać. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać nie tylko tuż przed sezonem grzewczym.

O proste rozwiązania też trzeba dbać

Wkłady kominowe są rozwiązaniem prostym technologicznie, bezpiecznym i raczej bezawaryjnym. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nie dbać.

Tego wkłady kominowe nie lubią, czyli co szkodzi kominom

Wkłady kominowe są rozwiązaniem dość odpornym, ale agresywne czynniki powstające w spalinach nie pozostają bez wpływu na ich sprawność. Warto sobie uświadomić, że ich odporność zależy od typu stali, z której zostały stworzone. I tak wkłady żaroodporne świetnie radzą sobie z wysoką temperaturą, ale nie są odporne żrące kondensaty, natomiast wkłady kwasoodporne wręcz odwrotnie. Właśnie dlatego tak istotnym jest dbanie o jakość paliwa – dla przykładu jeśli mamy wkłady żaroodporne nie możemy używać wilgotnego ani zawilgoconego paliwa.

Jak dbać o wkłady kominowe?

Stan techniczny kominów trzeba sprawdzać regularnie, a pierwszą kontrolą, którą przeprowadzimy powinno być oddanie komina do użytku przez kominiarza z uprawnieniami.

Natomiast w trakcie użytkowania musimy:

  • w przypadku urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (takimi jak drewno, ekogroszek, etc.) wykonywać przegląd i czyszczenie raz na 3 miesiące,
  • w przypadku urządzeń grzewczych wykorzystujących olej lub gaz opałowy wykonywać przegląd i czyszczenie raz na pół roku.

Dodatkowo raz w roku trzeba poddawać kontroli przewody komina wentylacyjnego.

Czytaj więcej: wklad-kominowy.pl.

Categories Dom i Wnętrze