TOP

Co gdy uszkodzimy samochód przez dziurę w drodze?

Stan naszych dróg w kraju pozostawia wiele do życzenia, dlatego czasami może się zdarzyć, że nasz samochód zostanie uszkodzony przez dziurę w drodze, którą przeoczymy.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Wbrew pozorom uszkodzenia samochodów powstałe na wskutek dziur w drogach zdarzają się często. Niestety niewielu kierowców wie co mogą w takiej sytuacji zrobić. O ile w przypadku posiadania ubezpieczenia AC sprawa jest prosta, o tyle w przypadku braku AC sprawa wygląda nieco inaczej.

Osoby, które posiadają ubezpieczenie AC i doznały uszkodzenia samochodu przez dziury w drogach zgłaszają się do swojego ubezpieczyciela, który wypłaca im odszkodowanie. Ten z kolei zgłasza się do właściciela drogi. Obecnie jednak większość właścicieli samochodów rezygnuje z wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC. Ponadto warto rozważyć ewentualność skorzystania z auta zastępczego. Ubezpieczyciel wówczas zaoferuje nam skorzystanie z oferty np.   którejś z warszawskiej wypożyczalni samochodów.

I co wtedy?

Wielu kierowców rezygnuje z dochodzenia roszczeń i naprawia uszkodzenia na koszt własny, przeklinając w myślach polskie drogi. Tymczasem każda droga ma swojego właściciela. Owszem są sytuacje kiedy nie zostanie wypłacone żadne odszkodowanie, bo np. dziura w drodze była prawidłowo oznakowana, a to kierowca samochodu nie dostosował się do znaków i podjął niewłaściwą decyzję. Również nie otrzyma odszkodowania osoba, która przekroczyła prędkość. Jełśi rozważymy skorzystanie z samochodu zastępczego warto zerknąć na propozycję: http://Carfree.pl/kontakt/pl

Czasami jednak ubytek w drodze nie jest oznakowany lub jest oznakowany w zły sposób. Daje to możliwość dochodzenia roszczeń. W takiej sytuacji należy wezwać policję, która powinna sporządzić notatkę z wezwania. Powinien zostać sfotografowany stan drogi oraz szkody powstałe w wyniku jazdy po tej drodze. Należy sfotografować również oznakowanie drogi. Wskazane jest również posiadanie świadków tego zdarzenia. Należy pamiętać, że nie należy lekceważyć takich uszkodzeń. Jeśli powstały one nie z winy kierowcy należy domagać się odszkodowania od właściciela dróg.

Categories Motoryzacja
zobacz wiecje umie.com.pl zobacz wiecje