TOP

Co warto wiedzieć, zakładając soczewki kontaktowe po raz pierwszy?

Bycie nowicjuszem lub pierwszakiem zawsze stawia nas w pozycji bezbronności? Pojawia się pytanie, czy robię to dobrze, czy to jest właściwy sposób postępowania, czy to jest właściwy sposób postępowania, czy to jest właściwy sposób postępowania?

Robienie czegoś nowego po raz pierwszy rodzi niepewność, ale w końcu wielką satysfakcję z tego, że się spróbowało, że się udało, że się nauczyło czegoś nowego. Mówiliśmy już o właściwym sposobie noszenia soczewek kontaktowych, ale zróbmy kilka kroków wstecz: co trzeba wiedzieć, aby podjąć decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych po raz pierwszy.

Noszenie soczewek kontaktowych

W pierwszej kolejności należy udać się do wyspecjalizowanego pracownika służby zdrowia, który przeprowadzi pełne badanie w celu określenia stanu wzroku. Powiedzą Ci, czy masz wadę wzroku, jak należy ją leczyć i jakie jest rozwiązanie, by widzieć świat tak, jak należy.

Dobry pracownik służby zdrowia powinien porozmawiać z Tobą o dostępnych na rynku alternatywach medycznych dla zdiagnozowanej u Ciebie wady wzroku. Jeśli zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, powinieneś otrzymać specjalną formułę dla soczewek kontaktowych, z konkretnymi informacjami, które nie są takie same jak w przypadku okularów. Na przykład takie jednodniowe, o których poczytasz w artykule https://ktomalek.pl/blog/soczewki-jednodniowe-idealny-sposob-na-wygodne-uprawianie-sportu/w-2562, zobacz to koniecznie.

W zależności od diagnozy, optyk powie Ci, jakie soczewki kontaktowe będą dla Ciebie najlepsze: miękkie, sztywne, jednorazowe, jednodniowe czy wielokrotnego użytku. Przyzwyczajenie się do noszenia soczewek kontaktowych to proces – przyzwyczajenie się do nich jest łatwe, to tylko kwestia praktyki. Gdy już je założysz, warto (oprócz przestrzegania wszystkich zaleceń dotyczących noszenia i czyszczenia) obserwować:

– Jak soczewka kontaktowa jest odczuwana w każdym oku?

– Czy widzisz dobrze, wyraźnie i ostro?

– To częsty nawyk, ale pamiętaj, aby nie pocierać i nie drapać oczu rękami. To może przenosić wiele infekcji i może zrzucić soczewki, a z lub bez soczewek, ten nawyk nie jest dobry dla twoich oczu. Skonsultuj się z okulistą, aby ustalić przyczynę dyskomfortu oczu.

– Soczewki kontaktowe tak naprawdę nie powinny być wyczuwalne. Jeśli je czujesz, sprawdź, czy są po właściwej stronie, a nie odwrotnie, umieszczając soczewkę na opuszku palca i sprawdzając, czy ma ona wklęsły (kubkowy) kształt, a wszystkie krawędzie są skierowane do góry. Jeśli krawędzie są skierowane w dół, obiektyw jest odwrócony do góry nogami i powinien zostać ponownie ustawiony.

– Jeśli soczewka kontaktowa ma jakiekolwiek pęknięcia lub łzy, należy ją wymienić, ponieważ może to uszkodzić oko, podrażnić je i spowodować dalszy dyskomfort.

– Nie ma minimalnego ani maksymalnego wieku, w którym można nosić soczewki kontaktowe. O tym również decyduje okulista, ale można się nimi zarazić już od najmłodszych lat.

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z porady okulisty i stosować się do jego zaleceń i opieki.

Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą nosić okularów, ale także dla tych, którzy noszą okulary, ale czasami, ze względu na codzienne czynności, potrzebują alternatywy. Jeśli myślisz, że mogą być opcją dla Ciebie, przeczytaj do końca i dowiedz się.

Choć mogą wydawać się nowoczesnym wynalazkiem, pomysł na soczewki kontaktowe wymyślił Leonardo da Vinci, który w 1509 roku zaobserwował, że zanurzając głowę w pojemniku z wodą i umieszczając rogówkę bezpośrednio w kontakcie z płynem, modyfikuje się widzenie. Teoria ta stopniowo nabierała kształtu dzięki wkładowi różnych badaczy, aż do tego, co znamy jako soczewki kontaktowe.

Obecnie istnieje pięć głównych rodzajów soczewek kontaktowych, które są klasyfikowane według materiału, z którego są wykonane. 

Miękkie soczewki wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego zwanego hydrożelem. Soczewki te są bardzo cienkie, elastyczne i dopasowują się do powierzchni oka. Zostały wynalezione w latach 70. ubiegłego wieku i szybko stały się bardzo popularne, ponieważ niezwykle łatwo dopasować je do niemal każdego pacjenta.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to bardziej zaawansowana generacja soczewek miękkich, których materiał jest bardziej porowaty i pozwala na lepsze dotlenienie rogówki. Po raz pierwszy zostały użyte w 2002 roku i obecnie są najpopularniejsze.

Soczewki gazoprzepuszczalne: Są to sztywne soczewki wykonane z porowatego materiału, który przepuszcza tlen. Lepiej dopasowują się do oka i są idealne dla osób z astygmatyzmem. Pojawiły się na rynku w 1978 roku i szybko wyparły sztywne soczewki. Nie są one jednak tak wygodne jak soczewki miękkie i mogą być trudniejsze do zaadaptowania.

Soczewki hybrydowe: część centralna to sztywna soczewka gazoprzepuszczalna, natomiast strefa obwodowa wykonana jest z hydrożelu. Chociaż ich cechy brzmią jak idealna mieszanka, są rzadko stosowane, ponieważ pozostają trudne do uformowania dla oka i są drogie.

Soczewki z polimetakrylanu metylu: są to sztywne soczewki z tworzywa sztucznego. Bardzo dobrze dopasowują się do oka, dzięki czemu zapewniają doskonałe widzenie. Negatywną stroną jest to, że nie przepuszczają tlenu, więc przystosowanie się do nich jest bardziej skomplikowane, stanowiąc alternatywę dla bardzo specjalistycznych przypadków.

Categories Zdrowie i uroda
ishcourse.pl ozrodlo.com.pl https://www.rmfclassic.pl/polecamy/Inne