TOP

Jak dostosować miasto do rowerzystów?

Zanieczyszczenie powietrza w miastach jest problemem, o którym bardzo dużo się ostatnio mówi. Jedną z jego przyczyn jest duży ruch samochodowy. Jednym z jego rozwiązań jest przesiadka na rowery. Ażeby to jednak było możliwe, potrzeba wielu zmian w polskich miastach, gdyż brakuje w nich obecnie udogodnień dla rowerzystów.

Mała sprawa – duży problem

Wydawać by się mogło, że stojak rowerowy to rzecz niewielka i stosunkowo niedroga, więc nie powinna stanowić problemu w żadnym mieście. Jak się jednak okazuje stanowi problem i to wcale nie mały. Konkretnie chodzi o to, że po prostu stojaków rowerowych jest za mało.

Każdy rowerzysta spotkał się zapewne niejednokrotnie z sytuacją, gdy po prostu nie miał gdzie przypiąć swojego roweru. Pod wieloma instytucjami w naszym kraju nie ma bowiem w ogóle stojaka rowerowego lub jest on tak mały, że mieści się na nim co najwyżej kilka rowerów.

Co najbardziej martwi, stojaków rowerowych bardzo często brakuje nawet w takich miejscach jak szkoły. Uczniowie niewątpliwie bardzo chętnie korzystaliby z tego środka transportu, gdyby po przyjeździe pod szkołę mieli gdzie zostawić swój rower.

Brak kultury jazdy

Tym co zniechęca wielu rowerzystów jest na pewno stres, jaki często wiąże się z jazdą na rowerze. Wynika on z tego, że rowerzyści często czują, że są w niebezpieczeństwie na drodze. Kierowcy samochodów są bardzo często zirytowani tym, że po drodze jeżdżą rowerzyści. Dlatego też, nie traktują ich z należytym szacunkiem i na przykład mijają ich prawie, że ocierając się o pedały roweru.

Z drugiej strony, kiedy rowerzysta zjedzie na chodnik to często spotyka się z nieprzyjemnymi uwagami ze strony przechodniów. Uwagi te najczęściej biorą się z tego, że na chodniku to piesi czują zagrożenie ze strony rowerzystów. Wydaje się więc, że dopóki nie powstanie wystarczająco dużo dróg rowerowych, zawsze ktoś będzie czuł się zagrożony.

Rozwój polskich miast

Niewątpliwie, od pewnego czasu widoczny jest rozwój miast, jeśli chodzi o udogodnienia dla rowerzystów. Stojak rowerowy pojawia się w coraz większej liczbie miejsc, przybywa również dróg rowerowych. Czy to oznacza jednak koniec problemów rowerzystów?

Wydaje się, że nie da się rozwiązać wszystkich problemów poprzez postawienie stojaka rowerowego i wybudowanie kilku dróg dla rowerzystów. Potrzebne są rozwiązania strukturalne, czyli całościowe plany przystosowania miast do rowerzystów. Dopiero gdy to się stanie, każdy rowerzysta będzie czuł się w swoim mieście bezpiecznie i komfortowo.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-P

Categories Ciekawe