TOP

Jak urządzić skandynawskie wnętrza w swoim domu?
Aby urządzić skandynawskie wnętrze, trzeba popracować z naturalną paletą kolorów i dużą ilością światła. Ciemne kolory sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się zbyt ciężka i zamknięta.


Najlepszym sposobem na znalezienie inspiracji do skandynawskiego wystroju wnętrz jest zainspirowanie się projektami, które łatwo można znaleźć w sieci, bądź czytając dalej niniejszy artykuł!Podstawy skandynawskiego designuSkandynawski design to styl projektowania wnętrz i mebli, który powstał w Europie Północnej. Nastawienie na prostotę, funkcjonalność i minimalizm to kluczowa cecha tego stylu.

Korzenie tego stylu sięgają lat 30. XX wieku, kiedy pojawiły się nowe materiały budowlane, takie jak sklejka i nowe technologie przemysłowe, które sprawiły, że konstrukcje stały się bardziej przystępne cenowo niż kiedykolwiek wcześniej.Zaprojektuj swój skandynawski dom na otwartym planieW Skandynawii projekt na planie otwartym jest powszechną cechą domów. Ten projekt daje poczucie przestrzeni, łączności i wolności.

Skandynawski dom na planie otwartym nie ma żadnych drzwi ani ścian oddzielających od siebie przestrzenie mieszkalne. Kuchnia i jadalnia są zazwyczaj połączone w jedną dużą przestrzeń na parterze, natomiast salon jest również osobnym pomieszczeniem z widokiem na otaczający krajobraz. Poddasze można wykorzystać jako biuro lub magazyn, montując w nim regały. Skandynawski dom często nie ma przedpokojów, co sprawia, że wydaje się bardziej przestronny w porównaniu z innymi układami.

Zobacz propozycje fototapet do salonu marki FOTEKS.


Palety kolorów dla domów skandynawskichPonieważ skandynawski design słynie z prostego i minimalistycznego stylu, trudno dobrać kolorystykę do tego projektu. Ważna jest nie tylko kolorystyka, ale także ich jasność. Kolor powinien być wystarczająco jasny, aby nadać nowoczesny wygląd, ale nie za jasny, aby przytłoczyć pomieszczenie.Skandynawski design spotykany jest zazwyczaj w dwóch typach pomieszczeń – pomieszczeniach ciemnych lub o ciemniejszych odcieniach kolorów oraz jasnych, które mają więcej naturalnego światła. Kolory należy dobierać w zależności od rodzaju projektowanej przestrzeni. Wiele osób często pyta, jakiej palety kolorów użyć, projektując dom w stylu skandynawskim? Cóż, podczas gdy wybór kolorów do domu może wydawać się na początku łatwym zadaniem, w rzeczywistości jest to dość trudne, ponieważ musisz dowiedzieć się, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Plakaty i obrazy w ramach to jeden z wyróżników stylu skandynawskiego – zobacz propozycje.


Znaczenie oświetlenia w skandynawskim wystroju wnętrzOświetlenie jest najważniejszym czynnikiem w skandynawskim wystroju wnętrz. Oprócz walorów estetycznych pełni również funkcję użytkową – zapewnia komfort i ciepło w przestrzeni.

W skandynawskim wystroju wnętrz duże znaczenie ma wykorzystanie naturalnego światła. Doprowadziło to do powstania różnych typów lamp, które emitują zarówno białe, jak i ciepłe światło.

Istnieje wiele powodów, dla których oświetlenie jest tak ważne w skandynawskim wystroju wnętrz. Najważniejszą z nich jest zapotrzebowanie na naturalne światło w domach, które nieczęsto występuje w tego typu klimacie. Oprócz tego nacisk kładziony jest również na atmosferę, która wynika z zastosowania różnych rodzajów lamp, które emitują zarówno białe, jak i ciepłe światło.Categories Dom i Wnętrze