TOP

Jak wybrać zajęcia dodatkowe właściwe dla naszego dziecka

Zajęcia teatralne, malarstwo, piłka nożna, balet, kursy językowe… Jakiego typu zajęcia najlepiej wybrać dla swojego dziecka? Oferta zajęć pozaszkolnych z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowana, przez co wybór właściwych zajęć staje się dla rodziców prawdziwym wyzwaniem.

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Bardzo ważne jest, aby rodzic był w pełni świadomy, w jakim celu zapisuje swoją pociechę na zajęcia dodatkowe. Nieodzownym elementem jest zadanie sobie pytania, czy istnieje taka potrzeba oraz, czy dziecko jest na to przygotowane i zainteresowane konkretnym typem zajęć. Kursy pozalekcyjne nie powinny być jedynie sposobem na wypełnienie wolnego czasu. Wielu rodziców jest przekonanym o tym, że kontakt z innymi dziećmi podczas dodatkowych zajęć pomoże ich pociechom lepiej odnajdywać się w grupie. Oczywiście jest to prawda, lecz nie możemy zapominać o tym, że dziecko w równie dużym stopniu wymaga spędzania czasu w rodzinie, na zabawie z rodzeństwem czy odpoczynku z dala od innych.
Najmłodsi, którzy nie uczestniczą w zajęciach dodatkowych, wcale nie muszą tracić czasu czy szansy na przygotowanie się do lepszego startu w przyszłość. Przede wszystkim należy im dać prawo wyboru, w jakich zajęciach czy eventach dla dzieci chcą brać udział. Warto wspólnie z nimi zapoznać się z ofertą kursów pozalekcyjnych czy treningów sportowych organizowanych w szkole, czy pobliskim domu kultury. Eventy dla dzieci cieszą się zazwyczaj dużym zainteresowaniem, dlatego też warto przejrzeć ich harmonogram już na początku semestru.

Jak wybrać dodatkowe zajęcia?

Jeśli pragniemy, by nasza pociecha traktowała z entuzjazmem kursy oraz eventy dla dzieci, powinniśmy przede wszystkim zachęcać ją, a nie obligować do aktywnego spędzania czasu. Zazwyczaj w przypadku jakichkolwiek zajęć mamy możliwość skorzystania z bezpłatnej lekcji pokazowej, w której uczestnictwo jest niezobowiązujące. Rodzaj kursu, który chcemy wypróbować, warto przemyśleć pod kątem wieku, zainteresowań oraz charakteru dziecka.
Szczególną wagę do wyboru zajęć dodatkowych powinniśmy przywiązywać w przypadku maluchów w wieku przedszkolnym. Bardzo łatwo je zniechęcić na długi czas do danej aktywności, gdy okaże się ona dla nich zbyt wymagająca. Ciekawe eventy dla dzieci poniżej 6 lat to przede wszystkim zajęcia plastyczne lub ruchowe. Warto także pamiętać, aby nigdy nie używać ich jako nagrody czy też kary. Wyjście na zajęcie powinno być rytuałem, który służy rozwojowi młodego człowieka.

Aktywność zgodna z charakterem dziecka

Nie każde dziecko posiada ten sam charakter, upodobania czy marzenia. Bez wątpienia aktywności pozaszkolne mogą pomóc wszystkim najmłodszym uporać się z niektórymi problemami, z którymi zmagają się na co dzień. Przykładowo, jeśli dziecko ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomości, spróbuj je zachęcić, aby więcej czasu spędzało w grupie rówieśników. W takim wypadku doskonale sprawdzą się treningi sportów zespołowych, takich jak koszykówka, siatkówka czy piłka nożna.
Z kolei najmłodsi mający problemy z koncentracją, powinni uczestniczyć w zajęciach, które wymagają skupienia i samokontroli. Eventy dla dzieci pełne gwaru i zamieszania nie wpłyną korzystnie na ich rozwój. Polecane są natomiast zajęcia takie jak judo, pływanie czy szachy. Gdy nasza pociecha ma natomiast mało motywacji do działania, powinna uczęszczać na kurs tenisa, łyżwiarstwo, lekcje malarstwa czy gry na instrumencie. Tego rodzaju aktywności, podczas których przykłada się dużą wagę do osobistych postępów, zachęcają do samodzielnych ćwiczeń i osiągania kolejnych sukcesów.

Tekst powstał we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

Categories Ciekawe