TOP

Operacja zaćmy – jedyna skuteczna metoda

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Nieleczona, może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Odczuwasz dyskomfort związany z pogorszonym widzeniem? Nie lekceważ tego – to może być początek katarakty. Jak wygląda proces leczenia tej choroby?

NIE TYLKO U LUDZI STARSZYCH

Powszechnie uważa się, że zaćma jest chorobą dotykającą wyłącznie osoby w podeszłym wieku. Rzeczywiście, katarakta najczęściej jest wynikiem procesu starzenia organizmu, jednak twierdzenie, że choroba ta nie może dotknąć osób młodych, jest błędem. Na zaćmę często chorują osoby w średnim wieku, a nawet młodzież i dzieci. Wynika to z zaburzeń metabolizmu lub ze stanów pourazowych oka.

Obecnie na zaćmę choruje coraz więcej osób. Choroba ta, której efektem jest zmętnienie soczewki oka, uniemożliwia prawidłowe kształtowanie obrazu na siatkówce. Wynika to z faktu, że uszkodzona soczewka nie jest w stanie skupić promieni świetlnych. W rezultacie, osoba chora widzi wyraźnie jedynie podczas słabego nasłonecznienia. Z biegiem czasu stan chorobowy pogłębia się a widzenie ulega znacznemu pogorszeniu. W momencie, gdy dojdzie do całkowitego zmętnienia, osoba chora jest w stanie odróżnić jedynie dzień od nocy.

OPERACJA SZANSĄ NA WYLECZENIE

Leczenie chirurgiczne jest jedyną szansą na skuteczne wyleczenie osoby chorej. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że twierdzenie, według którego operacja zaćmy może być przeprowadzona jedynie w zaawansowanym stadium choroby, jest mitem. Im wcześniej osoba chora podda się zabiegowi, tym lepiej – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Operacja zaćmy przewiduje usunięcie uszkodzonej i wszczepienie na jej miejsce sztucznej soczewki. Zabieg trwa ok. 20 – 30 min. i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosowane jest sporadycznie, najczęściej w momencie, gdy pacjentem jest małe dziecko lub osoba z zaburzeniami nerwowymi lub psychicznymi. Nowoczesne metody operowania zaćmy są mało inwazyjne. Czas rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Po zabiegu, jakość widzenia lega znaczącej poprawie. Pacjent jest jednak zmuszony nosić okulary lub soczewki kontaktowe, umożliwiające dalekie i bliskie widzenie.

LECZENIE AMD

Warto jednak wiedzieć, że wprowadzenie sztucznej soczewki do wnętrza oka, może znacząco przyspieszyć rozwój AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej oka. W wyniku operacji zaćmy choroba może postąpić gwałtownie, czego efektem może być nawet całkowita utrata wzroku. Dlatego właśnie pacjent powinien dopilnować, aby jeszcze przed zabiegiem wykonane zostały badania, wykluczające AMD. W momencie zdiagnozowania choroby, niezbędne jest podjęcie leczenia. O jego sposobie, zawsze decyduje lekarz okulista. W większości przypadków stosowana jest iniekcja doszlistkowa, czyli zastrzyki wykonywane do wnętrza gałki ocznej. Pomimo, że mogłoby się wydawać, że taka metoda leczenia jest niebezpieczna i wiąże się z silnym bólem, zastrzyki nie stwarzają żadnego zagrożenia i są całkowicie bezbolesne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej kroplowym.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez klinike Spektrum oferującą m.in leczenie zaćmy

Categories Zdrowie i uroda
Tags zaćma