TOP

Myślisz o rowerzystach? Zamontuj dla nich odpowiedni stojak rowerowy

Jeśli jesteś inwestorem i właśnie stworzyłeś projekt swojego budynku, osiedla lub jeszcze innej inwestycji, nie zapomnij o miłośnikach rowerów, którzy na pewno chętniej będą z niego korzystać, jeśli będa mogli bezpiecznie zostawić sój sprzęt. Jak odpowiednio dobrać stojak rowerowy?

Zastanów się nad miejscem

Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Pamiętaj, że użytkownicy mogą przyjeżdżać również wieczorami czy rano, gdy jest jeszcze ciemno. Warto zadbać zatem o to, żeby wybrane miejsce, gdzie można zostawić swój rower, było odpowiednio oświetlone. Najczęściej sprawdza się też blisko wyjścia, żeby potencjalni złodzieje wiedzieli, że wiele osób przechodzi tamtędy o każdej porze dnia. Dla tych, którzy bardzo dbają o bezpieczeństwo swoich klientów i gości odwiedzających, dobrym sposobem na zabezpieczenie się jest kamera. Można ją ustawić tak, że będziemy mieli widok zarówno na znajdujący się parking, jak i na stojaki rowerowe. Stojak rowerowy może stać w różnym miejscu, ale trzeba uważać, żeby nie stojące w nim rowery nie przeszkadzały w przechodzeniu po chodniku czy dojściu do jakiś drzwi. Dobrze znaleźć miejsce, gdzie rowery będą maksymalnie bezpieczne, blisko czujnych oczu ochroniarzy lub innych pracowników, a przy tym nie stały w miejscu, gdzie trzeba je będzie specjalnie omijać.

Wygląd stojaka ma znaczenie

Oczywiście nie chodzi tu o estetykę, o którą też warto zadbać, żeby całość inwestycji była spójna i cieszyła oczy użytkowników. Najważniejsza jest jednak konstrukcja, ponieważ nie każdy stojak rowerowy jest bezpieczny dla jednośladów. Najważniejsza zasada, o której wiele osób nie jeżdżących na co dzień rowerem, nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że rower należy przypinać ramą do stojaka, a nie kołem. Wielu osobom wydaje się, że ważne jest, żeby rower stał sam, przetrzymywany przez konstrukcję, dlatego decydują się na postawienie niskich stojaków, do których idealnie pasuje koło rowerowe. Przypięcie takiego koła może się jednak okazać niepotrzebne, ponieważ sprytni złodzieje już dawno nauczyli się szybko odkręcać przednie koło i kraść całą resztę, która jest najcenniejsze w naszym sprzęcie. Dlatego stojaki powinny być na tyle wysokie, żebyśmy niezależnie od zabezpieczenia, mogli swobodnie przypiąć do nich ramę naszego jednośladu. To daje większą pewność, że złodziej go nie ukradnie.

Categories Technologia