TOP

Przepis na dobry chrzan

Chrzan to nieoceniona przyprawa o właściwościach leczniczych. Zdecydowanie zbyt rzadko gości na naszych stołach, pojawia się bowiem zazwyczaj w momencie kiedy nadchodzą Święta Wielkiej Nocy lub Boże narodzenie. Wtedy często używa się go do potraw z jajek lub po prostu jako dodatek do wędliny.

Chrzan tarty, jak go zrobić?

Przygotowywanie tartego chrzanu nie należy do zadań trudnych. Wszystko czego potrzebujemy to dobrej jakości korzeń chrzanu, na przykład z własnego ogrodu lub od sprawdzonego sprzedawcy, odrobinę wrzątku oraz przyprawy do smaku. Najczęściej używane to sól oraz cukier.

Chrzan tarty jak sama nazwa wskazuje należy zetrzeć na tarce o delikatnych oczkach, a następnie zalać wrzącą wodą oraz odstawić na chwilę, po czasie zrobi się go dwa razy więcej. Następnie należy dodać do niego cukier i sól. Nie którzy dodają do chrzanu na przykład śmietanę, robi się to po co, aby złagodzić jego charakterystyczny, mocny smak.

Jaki powinien być dobry chrzan?

Przede wszystkim jędrny. Podwiędłe okazy przed przygotowywaniem tartego chrzanu należy włożyć do wody, tak aby nabrały więcej sprężystości.

Jak można przypuszczać najlepsze będą rośliny hodowane bez użycia pestycydów, z wiejskich ogrodów. Rzadko jednak można spotkać kogoś kto tą roślinę uprawia na większą skale. Raczej są to duże hodowle na terenie Europy. Można natomiast spotkać się z chrzanem dzikim, którego de facto nie powinno się spożywać na własną rękę.

Do czego dodać przygotowany chrzan tarty?

Chrzan pasuje do bardzo wielu potraw, można dodawać go do sałatki jarzynowej, wędliny, a także jajek ugotowanych na twardo.

Mocny smak chrzanu sprawia, że będzie on doskonałym dodatkiem do różnego rodzaju mięs, zwłaszcza pieczonych. Aromat jaki mu towarzyszy, wzmocni smak mięsa oraz nada mu nieco oryginalnego i nowego wydania.

Jeśli chcesz zachwycić bliskich wspaniałymi dodatkami to przygotuj własnoręcznie chrzan tarty. Jeśli chcesz zachować go na dłużej to dodaj do niego octu jabłkowego i zakręć słoik, to powinno wystarczyć.

Chrzan tarty znaleźć można w Sklepie Vitapol

Categories Zdrowie i uroda