TOP

Przygotowania do budowy domu – o czym pamiętać?

Decyzja o budowie własnego domu zazwyczaj poprzedzona jest długimi rozmyślaniami: czy inwestycja nie obciąży nadmiernie naszego portfela? Czy stać nas przez kilka lat na spłacanie zaciągniętego pod budowę kredytu? Te i inne pytania są często zadawane przez osoby przymierzające się do rozpoczęcia budowy. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Aby rozpocząć jakiekolwiek działania na własnej działce konieczne są niezbędne pozwolenia. Wydaje je urząd miasta oraz inne jednostki. Skompletowanie szeregu dokumentów może zająć nam kilka miesięcy. Oczywiście zanim udamy się do urzędu musimy posiadać konkretny plan budowy wykonany przez certyfikowanego architekta. Podczas załatwienia wszelkich formalności musimy być przygotowani na dodatkowe pytania związane z budową. Urzędy poproszą także o wykonanie prac związanych z działką. Będą to głównie prace geodezyjne.

Odpowiedni dobrana ekipa budowlana

Podczas kompletowania dokumentacji możemy zacząć szukać odpowiedniej ekipy budowlanej. Współcześnie przyszli właściciele rzadko kiedy decydują się na samodzielne stawianie ścian, jak było to w zwyczaju jeszcze 20 lat temu. Obecnie na polskim rynku funkcjonują setki firm budowlanych oferujących budowę oraz kompleksowe wykończenie domu. Firmy budowlane znajdziemy głównie w sieci – wertując kolejne strony internetowe zwracajmy uwagę przede wszystkim na czas obecności na polskim rynku, referencje, wykonane inwestycje. Zanim podejmiemy decyzję warto poszukać również komentarzy na temat danej firmy – tu również pomoże nam sieć internetowa.

Podobne ma się sprawa z pomocą elektryków, specjalistów od tworzenia instalacji gazowych, kanalizacyjnych. Osoby takie często polecane są sobie na zasadzie poczty pantoflowej. Jeśli mamy znajomych, którzy niedawno zakończyli budowę domu warto poradzić się ich w tej sprawie. Z pewnością polecą kogoś sprawdzonego.

Warto zachować czujność podczas kupowania materiałów budowlanych. Ufajmy sprawdzonym producentom i dostawcom. W przeciwnym razie możemy mieć problem z zakupionymi materiałami, które mogą okazać się wadliwe. To będzie generowało koszty naprawy!

Co po budowie?

Aby mieć pewność co do budynku stojącego na naszej działce konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych pomiarów. Analiza dynamiczna określi obciążenie dynamiczne danego budynku. Jest to wskazane przede wszystkim na terenach kopalnianych, gdzie stale prowadzone są prace wydobywcze.

Categories Technologia
Tags analiza