TOP

Czy wiesz wszystko o wannach prostokątnych?

Większość z nas ma w swoich domach wannę prostokątną. Często jednak nie do końca wiemy, co się z tym wiąże. Na pozór są to bardzo mało znaczące szczegóły. Jednak jeśli chcemy im się głębiej przyjrzeć, wyodrębnimy kilka bardzo istotnych informacji.

Po pierwsze – materiał wykonania

Wanny prostokątne (mówimy tu o wannach symetrycznych), są zazwyczaj wykonane z żeliwa, bądź ze stali. Dlaczego? Ponieważ stal i żeliwo są znacznie trudniejsze w formowaniu, niż np akryl. Wanny o bardzo zróżnicowanych kształtach (np owalne), znacznie łatwiej wykonuje się z akrylu, który jest przecież dość plastycznym tworzywem sztucznym.

Ciekawostką jest fakt, że wanny prostokątne w stylu retro (te na specjalnych stojakach), są bardzo często wykonane z miedzi. Takie wanny niestety bardzo szybko tracą ciepło i przy okazji są stosunkowo kosztowne.

Po drugie – oszczędność wody

Czy wiecie, ze wanna prostokątna jest jedną z najbardziej oszczędnych wanien? Standardowa, symetryczna wanna prostokątna jest w stanie pomieścić około 70 litrów wody. Dużo? Wanny symetryczne narożne, bądź owalne, są w stanie pomieścić około 180 a nawet nieco ponad 200 litrów wody.

Gdyby wspomniane obliczenia prowadzić dalej, uwzględniając koszt wody w zwykłym gospodarstwie domowym, całoroczne kąpiele w przypadku wanny prostokątnej uszczuplą nasz portfel o około 70 złotych. W przypadku wanien owalnych, całkowity koszt wszystkich rocznych kąpieli mogłyby nas kosztować nawet 200 złotych (jeśli nie więcej).

Po trzecie – usytuowanie wanny

Każdy rodzaj wanny jest dopasowany specjalnie do konkretnego rodzaju montażu. Jeśli posiadasz wannę prostokątną, najprawdopodobniej masz do czynienia ze średnią, bądź mniejszą łazienką, w której wanna musi być usytuowana tuż przy jednej ze ścian. Takie rozmieszczenie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

Po czwarte – dodatkowe wyposażenie

Wanna prostokątna jest sama w sobie dość bezpieczna. Zwłaszcza, że jest ona stosunkowo wąska. Warto jednak pamiętać o wyposażeniu ją w szereg dodatków, które sprawią, że kąpiel w niej będzie jeszcze wygodniejsza i bezpieczniejsza.

1. Maty antypoślizgowe – przed zakupem maty dla wanny prostokątnej, warto wziąć pod uwagę jej szerokość. Wiele mat jest przeznaczonych do szerokich wanien.

2. Kabina prysznicowa – doskonale nadaje się do montażu na wannach prostokątnych.

3. Jeśli posiadasz (bądź chcesz posiadać) wannę prostokątną, najlepiej sprawdzi się do niej sztorcowa, przyścienna bateria.

Podsumowując, choć wanny prostokątne raczej nie kojarzą się z luksusem, są one bardzo praktyczne i oszczędne. Pokochają je osoby, które cenią praktyczne i ekonomiczne rozwiązania.

Categories Dom i Wnętrze
endingwisconsin.org isma.org live url