TOP

Cechy dobrego instruktora jazdy

We współczesnym świecie bardzo istotna jest mobilność. Przemieszczamy się bowiem znacznie częściej, niż nasi rodzice czy dziadkowie. Stąd- niemal nieodzownym atrybutem każdej czynnej zawodowo osoby jest posiadanie własnego środka transportu. Wiąże się z tym oczywiście konieczność posiadania prawa jazdy. Najczęściej wybieranym szkoleniem jest kurs na prawo jazdy kategorii B, uprawniające m.in. do prowadzenia pojazdów samochodowych, o masie nie przekraczającej 3,5 tony, a także do prowadzenia pojazdów z przyczepą (o ile jej waga nie przekracza 750 kg lub też z przyczepą inną niż lekka, jeśli masa całkowita mieści się w granicach 4250 kg, a kierowca zdał dodatkowy praktyczny egzamin).

Mnogość opcji…

W każdym polskim mieście można znaleźć co najmniej kilka szkół nauki jazdy. Mało tego, część z nich jest dedykowana konkretnym grupom (kursy dla kobiet, dla studentów etc.) Nic dziwnego – zawód instruktora jest popularny, a prowadzenie tego typu działalności to opłacalne zajęcie. Niemniej – nie warto wybierać szkoły, czy też instruktora pochopnie. W końcu od jego umiejętności pedagogicznych, cierpliwości oraz kultury osobistej zależy nie tylko przebieg kursu (oraz nasz komfort psychiczny podczas nauki), ale także wynik wieńczącego szkolenie egzaminu. Poniżej prezentujemy kilka istotnych cech, jakie powinien posiadać instruktor, oraz sygnały, na które szczególnie powinno się zwracać uwagę przy wybieraniu.

Co pomoże – w wyborze?

Poszukując dobrego instruktora warto polegać na rekomendacjach – możemy je oczywiście znaleźć na rozmaitych forach internetowych – dobrze jest jednak zasięgnąć opinii wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Opinie to jednak nie wszystko. Pewnym sposobem jest też weryfikacja, ile osób szkolących się u danego instruktora zdało egzamin na prawo jazdy w pierwszym terminie. Dostęp do takich danych nie powinien stanowić w dzisiejszych czasach problemu. Kolejnym krokiem jest jednak sprawdzenie danego instruktora poprzez indywidualny kontakt z nim. To oczywiste, by poznać czyjeś zachowania (i przekonać sie, czy będą nam one odpowiadały) należy z tą osobą spędzić czas. Kilka wstępnych godzin powinno wystarczyć.

Cechy pożądane u instruktora.

Dobry instruktor jazdy, poza umiejętnościami jazdy oraz rozległą wiedzą na temat ruchu drogowego, powinien wyróżniać się odpowiednim podejściem do kursanta. Przede wszystkim istotne są cierpliwość, spostrzegawczość, refleks, odporność na stres, oraz zdolność do kulturalnego wysławiania się. Każda negatywna emocja instruktora może się bowiem udzielić kierującemu pojazd – a to powoduje popełnianie zupełnie niedorzecznych błędów podczas jazdy. Oczywiście, czasami niecenzuralne słowa mogą się mimowolnie „wymsknąć” szkolącemu, niemniej ważne, by umiał on ograniczyć liczbę przekleństw i postawić na merytoryczną analizę sytuacji. A skoro o merytorycznym aspekcie mowa- bardzo ważną cechą dobrego instruktora (i w ogóle, każdej osoby pracującej w branży usługowej), jest komunikatywność. Kursant nie może być postawiony w sytuacji, w której musi się domyślać, jak powinien postąpić. To rola instruktora, by sygnalizować ewentualne nieprawidłowości. Często zapomina się przy tym o pochwałach. Dobre zachowania i słuszne decyzje muszą być zauważane i chwalone. Motywacja jest bowiem niezwykle ważnym elementem szkolenia, a jej budowanie leży właśnie w kompetencjach dobrego instruktora. Kolejną „podstawową” cechą każdej osoby świadczącej usługi musi być punktualność – kursant płaci przecież za określony czas trwania lekcji. Warto przy tym pamiętać, że kompetentne przygotowanie do egzaminu to tylko jeden z czynników ułatwiających uzyskanie prawa jazdy. Wiele zależy od determinacji kursanta, jego zdolności do koncentracji oraz szybkiego przyswajania wiedzy.

Categories Motoryzacja