TOP

Ciekawostki monterskie dotyczące wanien asymetrycznych

Montaż wanien asymetrycznych zwykle nie przebiega podręcznikowo. Podłączenie wszystkich przewodów zasilających, uwzględnienie krzywizny ścian i odpowiednie dopasowanie konstrukcji do bryły łazienki to tylko niektóre kwestie, które nastręczają trudności inwestorom i monterom. Co zatem warto wiedzieć o tego typu wannach przed ich zakupem?

Lewa wanna, prawa wanna

Wanny asymetryczne dzielą się na dwa rodzaje – lewe i prawe. W większości przypadków podział ten ma istotne znaczenie przy odpowiednim usytuowaniu wanny. Niestety, samo klasyfikowanie wanien o zaburzonej symetrii na niewiele się zda, jeśli nie jest poparte rzetelną analizą przestrzenną pomieszczenia.

Każda wanna asymetryczna posiada co najmniej jedną, prostą krawędź, którą należy dopasować do płaszczyzny ściennej. Po jej dopasowaniu należy wziąć pod uwagę usytuowanie sieci wodnej, kanalizacyjnej i – w niektórych przypadkach – elektrycznej. Wyprowadzenia rur i przewodów elektrycznych znajdują się najczęściej przy dolegającej lub prostopadłej do niej płaszczyźnie i muszą być zgodne z konstrukcją wanny.

Obudowa wanny – co warto wiedzieć?

Wanny asymetryczne można dodatkowo obudować. I choć same w sobie wyglądają one bardzo nowocześnie, to jednak wprowadzenie do ich konstrukcji obudowy, znacznie uatrakcyjnia ich design. W standardowej wersji mamy do czynienia z obudowami akrylowymi. Co ciekawe, większość wanien dostępnych na rynku można „wzbogacić” o kompatybilne z nimi obudowy.

Na tym jednak warianty aranżacyjne się nie kończą. Niektóre z wanien posiadają możliwość zabudowania specjalnej mozaiki, która doskonale dopasuje się do ich krzywizny. Jest to bardzo ważne, ponieważ z reguły jest to bardzo plastyczne wykończenie. Takiej możliwości nie oferują np. klasyczne płytki, których nie da się przecież wykrzywić.

Coś na środek?

Wanny asymetryczne nie zawsze muszą być dopasowywane do rogu łazienki. W niektórych przypadkach istnieje możliwość ich zabudowy w centralnej przestrzeni łazienki. Model ten oczywiście sprawdza się wyłącznie w dużych pomieszczeniach. Można w nich zabudować np. wanny owalne, które stanowić będą centrum łazienkowej aranżacji.

Podsumowując, zabudowanie wanny o asymetrycznym kształcie nie jest proste i przewidywalne, ale – jeśli zostanie wykonane poprawnie – zagwarantuje ich nowemu właścicielowi maksimum estetycznych doznań. Ilość dostępnych na rynku modeli jest tak oszałamiająca, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wanny asymetryczne – https://1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne.

Categories Dom i Wnętrze