TOP

Symetria czy asymetria, czyli na jaką wannę postawić

Istnieje bardzo wiele rozmaitych rodzajów wanien, które producenci proponują jako podstawowy rodzaj wyposażenia łazienkowego. Generalnie jednak warto wyszczególnić dwie nadrzędne grupy tego typu asortymentu – wanny symetryczne i wanny asymetryczne. Czym się charakteryzują obie wspomniane kategorie? Jakie mają zalety i do jakich typów wnętrz są przeznaczone? Więcej w dalszych fragmentach niniejszego poradnika.

Naczelny podział

Biorąc pod uwagę kształt wanny, zdecydowanie należy mówić o symetrycznych modelach ze standardowymi bokami o jednolitej długości, jak również o wannach asymetrycznych, które cechują się nietuzinkowymi formami. Te pierwsze, z reguły, mieszczą się gabarytowo w przedziale między 110 a 160 centymetrów. Z kolei warianty asymetryczne odznaczają się posiadaniem boków zróżnicowanych swą długością. Jeden jest okazalszy niż drugi. W tej grupie produktowej dominujące są zatem modele liczące między 90 a 140 centymetrów. Podczas gdy klasyczne rozwiązania są lepsze do powierzchni dużych i przestronniejszych, niestandardowe warianty o jakich tutaj mowa, czyli wanny asymetryczne, znakomicie sprawdzają się w łazienkach nietypowych – malutkich, wąskich, o niepospolitych kształtach.

Które lepsze?

Ciężko jest generalizować i jednoznacznie stwierdzić, która z omawianych kategorii asortymentu łazienkowego jakim są wanny okazuje się lepsza co dzień bardziej. Wszystko to stanowi kwestię indywidualnego dopasowania. Z pewnością jednakże warto mieć na uwadze zalecenia projektantów wnętrz, którzy z aranżacjami łazienek mają do czynienia na co dzień, iż większe wanny narożne znakomicie sprawdzają się w przypadku wnętrz wymagających pomysłu na ich zaaranżowanie. To rewelacyjne rozwiązania wówczas, gdy potrzebujemy udogodnień w postaci siedzisk, zagłówków, półek. W narożnej wannie można się bezproblemowo kąpać we dwoje i bez dwóch zdań – jest to model atrakcyjniejszy wizualnie niż standardowy prostokątny.

Dla jakich wnętrz?

O wannach symetrycznych można powiedzieć, iż są one „zwykłymi” wannami, które po prostu pełnią funkcje użytkowe, ale niekoniecznie wyróżniają się swym wyglądem. Oczywiście nie sugerujemy, że z ich wykorzystaniem nie da rady nietuzinkowo i efektownie urządzić wnętrz domowego użytku, bo jak najbardziej jest to możliwe, ale z pewnością z zastosowaniem wanien asymetrycznych przyjdzie nam to dużo łatwiej. Popularne wielokątne wanny – trapezowate, czy sześciokątne – idealnie wpisują się w design nowoczesny, wymagający prostoty stylu, a jednocześnie komfortu codziennego użytkowania. Dlatego też wanny asymetryczne to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku wnętrz industrialnych, glamour, minimalistycznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie 1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne

Categories Ciekawe
antraffic.pl zobacz wiecje yfine.pl