TOP

Dokuczliwa endometrioza

Leczenie endometriozy nie jest łatwym zadaniem. Nawet po uzyskaniu prawidłowej diagnozy i dobraniu właściwej terapii, choroba ta ma tendencję do nawrotu. Endometrioza wiąże się z tworzeniem się guzków, które z czasem stają się krwawiącymi torbielami prowadzącymi do stanów zapalnych i zrostów. Nieleczona endometrioza może doprowadzić nawet do niepłodności kobiecej. Czym objawia się to bolesne schorzenie i jak wygląda przebieg leczenia endometriozy?

Czym jest endometrioza?

Zanim przejdziemy do tego, jak leczyć endometriozę, należy wyjaśnić, czym tak w ogóle jest to schorzenie. Otóż nazywane jest ono gruczolistością macicy czy też wędrującą śluzówką macicy. Endometrioza to elementy błony śluzowej macicy, które umiejscowiły się poza jej jamą, czyli tam gdzie nie powinno ich być. Dochodzi do tego wtedy, kiedy to niektóre z komórek endometrium trafiają wraz z krwią menstruacyjną do jajowodów, a stamtąd z kolei wędrują do jamy brzusznej. Jednakże to nie koniec. Komórki te mogą dostać się także do otrzewnej, jajników, jelit czy też pęcherza. Endometriozą nazywa się zakotwiczenie się komórek błony śluzowej macicy w innych narządach. Jako, że nie jest to naturalne zjawisko, kobieta zaczyna odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów. Zdarzają się także przypadki braku jakichkolwiek symptomów, a więc choroba może rozwijać się w ukryciu nawet przez kilka lat.

Co jest przyczyną endometriozy?

Już nawet co piąta miesiączkująca kobieta boryka się z endometriozą. Najczęściej schorzenie to pojawia się w przedziale wiekowym od 30 do 40 roku życia. Chociaż nie poznano jeszcze prawdziwej przyczyny endometriozy, to szacuje się, że winne mogą by uwarunkowania genetyczne, a dokładniej zbyt wysoki poziom estrogenów u kobiet. Okazuje się, że znacznie częściej choroba ta dotyka wysokich i szczupłych kobiet o rudych włosach. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także panie cierpiące na choroby z autoagresji, gdyż wiele przesłanek wskazuje na to, że przyczyną endometriozy może być nieprawidłowa praca systemu immunologicznego.

Objawy i leczenie endometriozy

Do najczęściej występujących objawów endometriozy zalicza się bolesne i obfite miesiączki, bolesne stosunki płciowe, problemy z zajściem w ciążę, ślady krwi w moczy czy kale, parcie połączone z bólem nawet po wypróżnieniu, silny ból i plamienia okołomiesiączkowe.

Jeśli chodzi o leczenie endometriozy, to jest to trudne, gdyż lekarze nie znają prawdziwej przyczyny tego schorzenia. Stosuje się więc leczenie objawowe mające na celu zmniejszyć ból i dyskomfort oraz przeciwdziałanie niepłodności.

Categories Zdrowie i uroda