TOP

Druk sublimacyjny

Szybki rozwój technologiczny sprawił, że znacznej ewolucji uległa również technika wydruku. Szczególnie cieszącą się popularnością stały się nadruki na tkaninach, takich jak t-shirt. Jednak by tworzenie wzorków na bluzkach mogło być możliwe niezbędne jest zastosowanie druku sublimacyjnego.

Czym jest druk sublimacyjny?

Sam proces druku sublimacyjnego można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to normalny wydruk grafiki na papier. W następnej kolejności dzięki procesowi ogrzewania jest ona przenoszona na tkaninę. Proces sublimacji można przeprowadzać na kilku podstawowych materiałach, do których należą: papier, tkanina oraz plastikowa karta.

Ograniczenia

Jednakże sam wydruk sublimacyjny ma także kilka ograniczeń, na które trzeba zwrócić uwagę przed przystąpieniem do druku. Pierwszym z ograniczeń jest możliwość drukowania jedynie na tkaninach poliestrowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas wydruku niezbędna jest wysoka temperatura, a sama jakość wydruku musi stać na wysokim poziomie, zachowując przy tym głębie ostrości.

Inne tkaniny najzwyczajniej nie są w stanie poradzić sobie z tak wysokimi temperaturami.

Mimo konieczności zastosowania wysokich temperatur, nie bez różnicy są ich wartości. Nie mogą one one mniejsze niż 195 stopni, ale i nie większe niż 205. Istotny jest również czas drukowania, który nie powinien przekraczać 40 sekund.

Zalety sublimacji

Wykorzystanie sublimacji niesie za sobą szereg zalet. Pierwszą z nich jest przede wszystkim możliwość wykonania każdego wzoru i grafiki. Warto podkreślić również samą jakość druku. Jest on trwały, zachowując przy tym odpowiednie nasycenie kolorów. Druk sublimacyjny to także niezwykle ekologiczny proces. Sam wydruk odbywa się na bazie atramentów wodnych. Na pochwałę zasługuje także elastyczność wydruku pod kątem ilości drukowanych sztuk. Istnieje nawet możliwość wydruku 1 egzemplarza.

Zastosowanie

Jak zostało wspomniane wydruki sublimacyjne znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim na ubraniach. Może to być zarówno odzież dla młodzieży, jak i ubrania sportowe. Oprócz ubrań istnieje także możliwość tworzenia elementów dekoracji wnętrz. Są to głównie obrusy czy poduszki. Na co dzień wydruki sublimacyjne można znaleźć również na piórnikach oraz plecakach.

Categories Ciekawe
https://myvatn.org ubezpieczenie szkolne https://za10froszy.pl/czy-kominki-zewnetrzne-na-tarasie-zmienia-odbior-przestrzeni/