TOP

Fotowoltaika na Warmii i Mazurach

Pewnie o tym nie słyszeliście, ale w zeszłym roku w województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzono wyjątkową inwestycję, dzięki której powstała pierwsza w regionie farma fotowoltaiczna.

Farma fotowoltaiczna Wesołówko – szczegóły inwestycji

Inwestycja wybudowana została na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego i zajmuje teren prawie 1 hektara i zlokalizowana jest w Wesołówku koło Wielbarka. Przeprowadzono ją dzięki wsparciu finansowym uzyskanym z pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Całe przedsięwzięcie kosztowało ponad 4,1 miliona zł, co jest kwotą niebagatelną. Jak przyznają osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie inwestycji, nie byłaby ona możliwa bez pozyskanych środków.

Farma rocznie wyprodukuje około 700MWh energii elektrycznej, czyli może stać się źródłem prądu aż dla 150 średnich gospodarstw domowych. Wszystko to dzięki 2640 modułom fotowoltaicznym, które pokrywają obszar 1 hektara.

– Przyznam się, ze sceptycznie podchodziłem do tej inwestycji – mówił podczas otwarcia farmy wójt Wielbarka Wiesław Zapadka. – Zdawałem sobie bowiem sprawę jak wiele trudności trzeba przejść, aby inwestor dokończył taki projekt. Dzisiaj cieszę się, że kolejna inwestycja, szczególnie że związana jest ona z odnawialnymi źródłami energii, powstała w naszej gminie.

fot. WFOŚiGW w Olsztynie

Warmińsko-mazurskie nie spoczywa na laurach

Wiosną tego roku mają ruszyć prace nad kolejnym wyjątkowym przedsięwzięciem. Tym razem padło na Jedwabno i tam właśnie powstanie kolejna farma fotowoltaiczna w województwie. Zajmie ciut mniej terenu, bo „tylko” pół hektara i będzie miała moc 0,6MW. Koszt inwestycji szacuje się na 4,25 miliona złotych.

– Cieszę się, że taka instalacja powstanie także u nas w Jedwabnie – mówi wójt Krzysztof Otulakowski. – Będzie to pierwsza tak duża inwestycja wykorzystująca odnawialne źródła energii. Mam nadzieję, że nie ostatnia.

źródło: ekofachowcy.pl i wfosigw.olsztyn.pl

Categories Technologia