TOP

Jak walczyć z wilgocią w domu?

Wilgoć, mimo że bywa praktycznie niewidoczna, może być bardzo problematyczna, zwłaszcza gdy zacznie wykraplać się w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wilgoć w domu – sygnały ostrzegawcze

Pojawienie się wilgoci w domu może objawiać się w różnoraki sposób, a jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych jest szybsze psucie produktów żywnościowych, które przechowywane są poza lodówką. Nasz niepokój powinno także wzbudzić pojawienie się w mieszkaniu nieprzyjemnych zapachów. W skrajnych przypadkach w zawilgoconych pomieszczeniach będą na ścianach pojawiały się naloty, farba zacznie się łuszczyć, a tapety marszczyć i odchodzić od ścian.

Jak walczyć z wilgocią?

Zawilgocenie ścian ciężko zlikwidować, dlatego wilgoci lepiej zapobiegać niż później z nią walczyć. Żeby uniknąć nadmiaru wilgoci w domu, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację. Szczelne pomieszczenia są bardziej narażone na wykraplanie się drobinek wody, więc nawet w zimie należy przynajmniej raz na jakiś czas otwierać okna. Z tego samego powodu warto zadbać o to, by ściany miały jak „oddychać” – nie stawiajmy więc mebli w taki sposób, by ściśle przylegały do ścian, utrudniając wentylację.

W momencie gdy w naszym domu stwierdzimy pojawienie się wilgoci, powinniśmy rozważyć kupno tak zwanych pochłaniaczy wilgoci, które bez większego problemu usuną je nadmiar z pomieszczeń mieszkalnych. Gorzej gdy zawilgocenie dotknęło już ścian lub stropów, wtedy nasza walka staje się jeszcze trudniejsza. Pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, że wilgotne ściany trzeba odpowiednio zabezpieczyć, stosując preparaty stworzone do takich celów. Po osuszeniu, do którego w skrajnych przypadkach potrzebna jest pomoc specjalistycznej firmy, ściany koniecznie trzeba pokryć kolejnymi preparatami do walki z wilgocią w tym farbami zaprojektowanymi właśnie do takich zadań.

Wilgoć może być niebezpieczna dla zdrowia

Pamiętajmy!

W związku z kwestiami zdrowotnymi wilgoć w wewnątrz mieszkania w temperaturze 20-22°C powinna wynosić w granicach 30-65%, natomiast w wyższych temperaturach wilgoć nie powinna przekraczać poziomu 55%.

źródło: pochlaniaczewilgoci.pl.

Te zalecenia powinny wszystkich przekonać o tym, że z wilgocią w domu trzeba koniecznie walczyć.

Categories Dom i Wnętrze