Zakup nowych okien aluminiowych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby je odpowiednio zamontować. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie obsadzić nowe okna aluminiowe, powinny skorzystać z fachowej pomocy. Na szczęście bardzo wiele firm, które sprzedaje okna oferuje swoim klientom również pomiar i fachowy montaż od a do z.
Montaż okien aluminiowych – co warto wiedzieć?
Tradycyjny montaż okien polega oczywiście na przykręceniu ich do ściany za pomocą odpowiednich łączników oraz na dokładnym uszczelnieniu za pomocą specjalnej pianki poliuretanowej. Niestety osoby, które chcą postawić na energooszczędną i pasywną stolarkę okienną, powinny pamiętać również o wielu innych rzeczach.
Montaż okien zależy nie tylko od materiału z którego są one wykonane, ale również od konstrukcji samego muru. Kluczem do sukcesu jest oczywiście poprawne usytuowanie elementu w grubości ściany, dzięki czemu będzie można uzyskać bardzo niskie straty ciepła. W ścianach jednowarstwowych okna aluminiowe wstawia się przeważnie w połowie grubości muru. W dwuwarstwowych ścianach albo w trójwarstwowych optymalnym rozwiązaniem jest montaż bezpośrednio w warstwie ocieplenia.
Jakie zamocowania mechaniczne stolarki okiennej?
Jeżeli chodzi o zamocowania mechaniczne, to w dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się kotwy, czyli stalowe płaskowniki, które można przykręcić bezpośrednio do ościeżnicy albo do muru. Kotwy zapewniają bardzo stabilne i sprężyste zamocowanie ramy, dlatego też warto skorzystać z ich dobrodziejstwa.
Bardzo wiele firm monterskich korzysta także z śrub i dybli, dzięki którym można przykręcić ościeżnicę do muru. Warto wspomnieć o tym, że mocowania na dyble są zdecydowanie sztywniejsze niż na kotwie. Dyble wykorzystywane są do montażu bardzo dużych i ciężkich okien. Jest to w chwili obecnej najlepsze rozwiązanie dla okien, które bardzo często się otwiera. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie te okna są najbardziej narażone na duże obciążenia. Pamiętać należy o tym, że otwory pod dyble i śruby można wykonać w ościeżnicy przed jej osadzeniem. Dyble i śruby można zamontować dopiero po wstawieniu ram w przygotowany otwór.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm