TOP

Jak szybko i bezbłędnie montować płyty stropowe?

Gotowe płyty stropowe sprężone dają bardzo duże możliwości szybkiego montażu, bez popełnieniania błędów, które niezwykle często pojawiają się w czasie wykonywania stropów monolitycznych czy gęstożebrowych.

Prawidłowe rozpoczęcie pracy

Zanim gotowe płyty stropowe sprężone zaczną być montowane, musi powstać projekt wykonawczy, w którym przede wszystkim zawarty zostanie schemat ułożenia płyt na stropie. Niezbędne są również także liczne obliczenia potwierdzające właściwy dobór nośności tych płyt. Natalka drapie w pracy bardzo często konieczne jest także sporządzenie rysunków warsztatowych płyt, szczególnym uwzględnieniem wszystkich otworów i wycięć. Dodatkowo zawsze warto jest wykonać również rysunki szczegółów do zbrojenia płyt jakie pojawia się na budowie. Zadanie wykonania takiego projektu spoczywa na głównym w konstruktorze budynku.

W zdecydowanej większości przypadków, płyty stropowe sprężone trafiają już gotowe i wykonane na plac budowy. Coraz rzadziej zdarza się, że takie płyty wykonywane są bezpośrednio na placu budowy. Jeśli już jednak do tego dojdzie, wówczas czas realizacji inwestycji nie co się wydłuża, co z pewnością nie jest na rękę inwestorom, więc starają się korzystać już z gotowych prefabrykatów, dostarczonych im bezpośrednio na plac budowy. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie wszystkich wycięci otworów płyt, a także zbrojenia wymiarów, dane mogą być wykonane w fabryce na etapie prac twórczych, bądź bezpośrednio na budowie, po dostarczeniu przez producenta odpowiednich schematów.

Bezpośrednie prace montażowe

Aby prace montażowe płyt stropowych przebiegały w pełni sprawnie, na budowie bardzo często przygotowywane jest bardzo szczegółowy harmonogram zarówno dostaw wpływ na budowę, jak i kolejności oraz sposób ich montażu. Warto również mieć świadomość tego, że wygląd takiego harmonogramu uzależniony jest między innymi od tego, w jakim budynku płyty te będą montowane. osoby odpowiedzialne za jego ułożenie bardzo często starają się stworzyć go tak, aby możliwe było prowadzenie jednoczesne z montażu jak i pozostałych prac budowlanych (niezależnie od tego czy są to roboty ziemne, murarskie, zbrojarskie, betoniarskie czy jakiekolwiek inne).

Jeśli chodzi o czas montażu płyt stropowych, przede wszystkim uzależniony jest on od ilości płyt a także powierzchni nimi pokrywanej. Oczywiście swój wpływ tej kwestii ma również czas pracy ekipy budowlanej. Do montażu płyt zatrudniane są tylko osoby wykwalifikowane, które będą w stanie wykonać taki montaż nie tylko bezpiecznie ale jej bardzo trwale i solidnie. wyrzeczeń z osób pracujących przy demontażu musi posiadać specjalne uprawnienia budowlane.

Categories Ciekawe