TOP

Jaką metodę usuwania zmian skórnych wybrać?

Usuwanie zmian skórnych jest konieczne, gdy zmiany mają charakter chorobowy. Usuwa się je również ze względów estetycznych. Poznaj różne opcje.

Pieprzyki pod lupą – na jaką metodę usuwania zmian skórnych się zdecydować?

Coraz częściej można usłyszeć o tym, że podejrzane znamiona i pieprzyki należy usuwać w ramach profilaktyki raka skóry. Na usuwanie zmian skórnych można również zdecydować się ze względów estetycznych. Chociaż nie każdy pieprzyk kwalifikuje się do wycięcia, warto regularnie konsultować zmiany skórne z dermatologiem, zwłaszcza gdy mamy ich sporo. Poznaj dwie najczęściej stosowane metody usuwania znamion i pieprzyków.

Wskazania do usuwania znamion i pieprzyków

Do lekarza należy zgłosić się przede wszystkim wtedy, gdy zmiana skórna nosi niepokojące cechy. Warto w tym celu poznać skalę klasyfikacji objawów ABCDE (od pierwszych liter słów określających cechy znamienia w języku angielskim):

  • asymetria (asymmetry) – pieprzyk ma wyraźnie nieregularny kształt;
  • nierówne granice (borders) – zmiana skórna ma „poszarpane” brzegi;
  • nietypowy kolor (colour) – barwa znamienia jest niejednolita, widać ciemniejsze plamki;
  • duża średnica (diameter) – zmiana ma szerokość większą niż 0,5 cm;
  • zmiana ewoluuje (evolution) – pieprzyk zmienił swój wygląd w ciągu ostatnich trzech miesięcy, np. powiększył się, odbarwił.

Należy usuwać m.in. pieprzyki, które są podrażniane w wyniku kontaktu z paskiem od spodni, kołnierzykiem koszuli oraz ramiączkiem stanika. Korzystnie jest pozbyć się znamion, które są odsłonięte i tym samym narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Usunięcie pieprzyka warto też rozważyć z czysto estetycznych względów.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych?

Laseroterapia to najmniej inwazyjna metoda usuwania zmian skórnych, jednak przy jej pomocy można usuwać tylko znamiona o łagodnym charakterze. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Skóra podczas procedury chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza, co niweluje ból i zapewnia komfort. Znieczulenie nie jest konieczne. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach usuwanie zmian skórnych wykonywane jest laserem CO2, który emituje energię świetlną o długości fali 10 600 nm pochłanianą przez wodę, znajdującą się w skórze. Inne parametry urządzenia (moc, częstotliwość) dopasowywane są do wielkości i głębokości leczonej zmiany skórnej. Po zetknięciu lasera z uwodnioną tkanką dochodzi do jej bezkrwawego odparowania.

Laserowe usuwanie zmian skórnych pozwala na całkowite usunięcie znamion i pieprzyków, bez pozostawiania blizn. Zabieg jest bezkrwawy, ponieważ nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu urządzenia ze skórą, a laser obkurcza naczynia krwionośne i limfatyczne. Kolejnego dnia w miejscu po usunięciu zmiany pojawia się powierzchowny, brązowy strupek. Całkowite zagojenie miejsca zabiegowego następuje w ciągu 3-4 tygodni. Aby usunąć pojedynczą zmianę skórną, wystarczy zwykle jeden zabieg.

Kiedy konieczne jest chirurgiczne usuwanie pieprzyków?

Mimo wielu niepodważalnych zalet usuwanie zmian skórnych laserem ma jedną podstawową wadę – nie pozwala na histopatologię tkanki. Dlatego metoda ta nie nadaje się do leczenia znamion i pieprzyków, noszących niepokojące cechy. Jeśli lekarz nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, że zmiana skórna jest łagodna, zaleca jej chirurgiczne wycięcie. Zabieg wykonuje się z niewielkim marginesem zdrowej skóry, aby ułatwić proces gojenia i całkowicie pozbyć się chorobowej zmiany. Po wycięciu zmiany lekarz zakłada szwy, które zostają usunięte po kilku dniach. Podczas chirurgicznego usuwania zmiany skórnej nie dochodzi do zniszczenia tkanki, dlatego możliwe jest wykonanie badania histopatologicznego wyciętego fragmentu skóry, co jest niezwykle ważne w przypadku profilaktyki raka skóry. Jest to jedyne badanie, które umożliwia wykrycie komórek nowotworowych.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

Categories Zdrowie i uroda