TOP

Usuwanie rozstępów – jak odzyskać gładką i zdrową skórę?

Rozstępy to problem, który dotyka wielu ludzi, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej powstają na skutek gwałtownych zmian masy ciała. Jest to nie tylko defekt estetyczny, gdyż za rozstępami mogą kryć się różne niezdiagnozowane zaburzenia. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów? Poznaj rolę diety i zdrowego stylu życia oraz współczesne metody usuwania za pomocą zaawansowanej technologii laserowej.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to widoczne na skórze pęknięcia, mające postać linii o różnych kolorach i rozmiarach. Nazywane również bliznami ciążowymi lub atroficznymi, to pasma o różnych szerokościach i długościach, które pojawiają się na powierzchni skóry. Zwykle mają odcień czerwonawy, purpurowy lub srebrzysty, jednak z czasem wykazują tendencję do blednięcia. Rozstępy często występują na takich obszarach ciała jak brzuch, pośladki, uda, piersi, ramiona i biodra.

Rozstępy powstają w wyniku przeciążenia skóry, gdy jej włókna kolagenowe i elastynowe ulegają rozciągnięciu i pękają. Proces ten jest wywołany przez:

  1. Nagły wzrost lub spadek masy ciała. Szczególnie szybkie wahania, powodują rozciągnięcie skóry, co może prowadzić do uszkodzenia jej struktury.
  2. Ciąża. W trakcie ciąży skóra brzucha rozciąga się, aby pomieścić rosnące dziecko, a powiększające się piersi to przygotowanie do czynnej laktacji. 
  3. Zmiany hormonalne. Hormony, takie jak kortyzol, mogą wpływać na elastyczność skóry, co prowadzi do powstawania rozstępów. Do zaburzeń gospodarki hormonalnej dochodzi też w okresie dojrzewania, menopauzy, ciąży i laktacji.
  4. Przyjmowanie niektórych leków. Proces powstawania rozstępów nasila się szczególnie podczas długotrwałego stosowania kortykosteroidów.
  5. Czynniki genetyczne. Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na elastyczność skóry oraz generować podatność na powstawanie rozstępów.

 

W wyniku oddziaływania powyższych czynników, włókna kolagenowe i elastynowe – odpowiedzialne za elastyczność i wytrzymałość skóry – ulegają rozciągnięciu i pękaniu. W efekcie powstają mikrourazy, które są widoczne na powierzchni skóry jako rozstępy. Proces ten jest związany z niedoborem kolagenu, białka odpowiedzialnego za jędrność skóry, a także z osłabieniem warstwy podskórnej, która traci zdolność do utrzymania napięcia skóry.

 

 

Styl życia, a kondycja skóry

Wpływ zdrowego stylu życia, w tym diety ma ogromne znaczenie dla właściwej kondycji skóry i skutecznej walki z rozstępami. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym możliwe jest utrzymanie ciała w dobrej formie. Właściwe nawyki żywieniowe, regularne spożywanie posiłków o określonej objętości oraz wyeliminowanie przetworzonych produktów, to podstawa zdrowej diety. Dodatkowo optymalne nawodnienie organizmu będzie wspierać poziom nawilżenia naskórka.

Jakie składniki wpływają na wygląd skóry?

  • witaminy i antyoksydanty (A, E, C, beta-karoten);
  • białko;
  • kwasy tłuszczowe omega-3;
  • cynk;
  • krzem;
  • selen.

 

Nie należy też bagatelizować znaczenia aktywności fizycznej. Regularne treningi będą pomagać w utrzymaniu należnej masy ciała i zapobiegać nagłym wahaniom wagi. 

Medycyna estetyczna w walce z rozstępami

W gabinecie medycyny estetycznej można skorzystać z różnych technologii laserowych, które efektywnie likwidują rozstępy. Do najbardziej popularnych należą:

  • Icone 1540 – laser frakcyjny, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się gładka i elastyczna.
  • iPixel – ablacyjny laser frakcyjny, który usuwa warstwę naskórka, a jednocześnie pobudza regenerację skóry i produkcję nowego kolagenu.
  • Discovery Pico – laser pikosekundowy, który rozprasza melaninę oraz stymuluje procesy regeneracyjne skóry, prowadząc do wygładzenia rozstępów.

 

Warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej, aby dobrać najlepszą metodę usuwania rozstępów, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Bardzo ważne jest przygotowanie do zabiegu i stosowanie się do zaleceń. Przed zabiegami gabinetowymi należy unikać opalania, zrezygnować z peelingów chemicznych lub innych inwazyjnych zabiegów na skórę. 

Znaczenie ma też pora roku, gdyż zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą, kiedy ekspozycja na słońce jest ograniczona. 

Przeciwwskazania do zabiegów laserowych:

  • aktywne infekcje skórne;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • skłonność do bliznowców;
  • stosowanie leków światłouczulających;
  • przebyta terapia izotretynoiną w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

Rozstępy to problem, który można skutecznie rozwiązać, stosując odpowiednie metody pielęgnacji skóry. Należy dbać o zdrową dietę oraz umiejętnie korzystając z nowoczesnych technologii laserowych. 

 

Artykuł powstał dzięki współpracy ekspertów Find my Beauty Expert

Po więcej informacji zapraszamy dodatkowo na naszego bloga, gdzie dowiesz się jak dbać o swoje ciało, aby zachować młody wygląd na dłużej. 

 

Categories Zdrowie i uroda