TOP

Kopalnie – jak zabezpiecza się je przed wybuchami?

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt kopalni, aktywnie eksploatowanych i zatrudniających tysiące górników. Bezpieczeństwo pracy od wielu lat jest niezaprzeczalnym priorytetem dla pracodawców tych miejsc pracy – technologowie i inżynierowie każdego dnia głowią się, jak jeszcze lepiej dbać o zdrowie i życie osób pracujących głęboko pod ziemią. Największym zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa jest oczywiście metan – jest to bezwonny gaz łatwopalny, którego wybuchy powodują olbrzymie straty. Metan zabrał dziesiątki ludzkich żyć w polskich kopalniach – warto wiedzieć, jak skutecznie go unikać.

W dawnych czasach do wykrywania metanu wykorzystywano… kanarki. Te niewielkie ptaszki znane ze swoich treli nie tylko umilały pracę górników pod ziemią. Doskonale wyczuwały one niebezpieczeństwo związane z tym zagrożeniem – kiedy kanarki przestawały świergotać był to znak, że w powietrzu czai się niebezpieczny metan. O ile górnicy zdążyli zauważyć ten fakt – mieli szanse na przeżycie,
Obecnie wykrywanie metanu jest bardziej skuteczne – w tym celu wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia miernicze, jednak i one nierzadko zawodzą. Metan jest niezwykle zdradliwym gazem, dlatego poza samymi pomiarami konieczne jest także odpowiednie wentylowanie komór i chodników. Jak tego dokonać?

Aby górnicy mogli pracować w dobrych warunkach potrzebują światła, powietrza. Światło zapewniają im latarki umieszczone na ich kaskach. Odpowiednia wentylacja tworzona jest poprzez budowanie dodatkowych szybów, którymi przepychane są duże ilości powietrza. Dot ego celu wykorzystywane są specjalistyczne wentylatory. Producent wentylatorów promieniowych dba o to, aby oferowane produkty spełniały wyśrubowane normy i aby mogły przez długi czas pracować w specyficznych, kopalnianych warunkach. Najczęściej są one tworzone z materiałów odpornych na zmienne temperatury oraz powstawanie rdzy.

Categories Ciekawe