TOP

Metody konserwacji

Dzieła sztuki przedstawiają sobą niezwykłą wartość historyczną. Są namacalnym dowodem minionych czasów i ich osiągnięć. Pozwalają nam poznać swoją przeszłość i historię, a tym samym lepiej zrozumieć samych siebie. Niezależnie od tego czy jesteśmy instytucją kulturalną czy prywatnym kolekcjonerem, warto powierzyć pielęgnację swoich zbiorów profesjonalistom.

Profesjonalne firmy konserwatorskie

Konserwacja dzień sztuki wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Wybranie odpowiedniej metody zabezpieczającej obiekt oraz jej odpowiednia implementacja na powierzchnię konserwowanego dzieła powinny zostać powierzone osobom z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Jednocześnie dzięki dużej personalizacji ofert rynkowych możemy liczyć na usługę skrojoną na miarę naszych indywidualnych potrzeb.

Doświadczeni specjaliści doradzą nam również jakie kroki powinniśmy podjąć w przyszłości i jaką pielęgnację stosować na co dzień, aby utrzymać obiekty w jak najlepszym stanie. Doradzą odpowiednie okresy konserwacyjne oraz dobiorą metodą stosowanie do struktury i materiału dzieła sztuki. Wiele przedsiębiorstw specjalizuje się w wybranych obszarach konserwacyjnych, przykładowo malarstwie, rzeźbie lub architekturze. Ich usługi będą szczególnie odpowiednie w przypadku kolekcjonerów posiadających skromne i mało zróżnicowane zbiory.

Konserwacja dzieł sztuki jako dziedzina historii sztuki

Choć pozornie może być kojarzona z głównie swoim aspektem technicznym, konserwacja stanowi jeden z obszarów specjalizacyjnych w historii sztuki. To co odróżnia je od typowego technicznego podejścia to cel i zakres stosowanych zabiegów.

Celem konserwacji w ujęciu historii sztuki jest dokładne zbadania, inwentaryzacja oraz właściwe utrzymanie danego dzieła sztuki w najlepszym do osiągnięcia stanie przez jak najdłuższy czas. Jego realizację otrzymuje się głównie dzięki zastosowaniu zabiegów rekonstrukcji, restauracji, adaptacji i dobudowy.

Zabiegi konserwatorskie

Zabiegi konserwatorskie mają na celu umożliwienie zabytkowej strukturze dzieł sztuki jak najdłuższe funkcjonowanie w niezmienionym stanie. Aby to osiągnąć stosowane metody, których celem jest opóźnienie procesów degradacji i niszczenia dzieł sztuki i zabytków.

Konserwacja to zespół zabiegów fizycznych i chemicznych, które mają za zadanie usunięcie szkodliwych mikroorganizmów, mogących przyśpieszyć procesy niszczenia oraz wzmocnienie pierwotnej struktury danego dzieła sztuki. Metody te nie wykluczają się nawzajem, zwykle stosowane są symultanicznie, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Categories Ciekawe