Zwykle badanie ultrasonograficzne, skrótowo zwane USG, kojarzy nam się z okresem ciąży, kiedy położnik podgląda dziecko w łonie matki, aby sprawdzić jego stan. Tymczasem ultradźwięki służą do diagnozowania wielu różnych schorzeń, a także wykorzystuje się je w leczeniu i rehabilitacji.
Jak działają ultradźwięki?
Pierwotne działanie ultradźwięków można podzielić na trzy rodzaje: działanie mechaniczne, cieplne oraz fizykochemiczne. Te trzy działania łączą się w trakcie procesu leczenia. Działanie mechaniczne, nazywane również mikromasażem, związane jest ze zmianą ciśnienia w przebiegu fali. Z kolei działanie cieplne jest efektem tworzenia się ciepła w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Wynik działania cieplnego zależny jest od natężenia ultradźwięków oraz czasu ich oddziaływania na konkretną tkankę. Z natężeniem ultradźwięków związane jest również działanie fizykochemiczne. Ponadto ultradźwięki wywołują również zmiany wtórne, dzięki swemu oddziaływaniu na całe ciało. Przykładowo zabiegi ultradźwiękami mogą stymulować autonomiczny układ nerwowy.
Efekty zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków
Ultradźwięki są wykorzystywane w rehabilitacji, zwłaszcza w skojarzeniu z innymi metodami rehabilitacyjnymi. Dzięki temu, że metoda ta jest bezpieczna i może być stosowana u wielu osób, często ultradźwięki są uzupełnieniem terapii. Mają one zastosowanie zwłaszcza w czasie występowania dolegliwości bólowych różnorodnego pochodzenia. Stosowane są również w celu zmniejszenia napięcia mięśni i poprawienia ukrwienia całego ciała. W terapii przeciwbólowej ultradźwięki wykorzystywane są w zabiegu fonoforezy, kiedy substancje przeciwbólowe są podawane przezskórnie. Przy wsparciu USG wawer przeprowadzane są również niektóre zabiegi, wymagające precyzyjnego podania leku we właściwe miejsce, na przykład w zabiegu ostrzykiwania kaletek stawowych środkiem przeciwbólowym.
Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków
Ultradźwięki są zabiegiem bezpiecznym, jednak istnieją przeciwwskazania do zabiegów z ich wykorzystaniem u niektórych osób. Zabiegi te nie powinny być stosowane u osób z chorobą nowotworową, u osób z problemami z krzepnięciem krwi. Przeciwwskazaniem jest także duże wyniszczenie organizmu oraz występowanie u pacjenta ostrych stanów zapalnych.