TOP

Wypadanie włosów u kobiet – jakie mogą być przyczyny?

Często można usłyszeć powiedzenie, że włosy są naturalną ozdobą kobiety. Cóż, ciężko odmówić tej sentencji sensu – nie bez powodu przecież wiele kobiet tak bardzo dba o włosy. Już nawet przerzedzenie włosów z przodu głowy jest ogromnym problemem i sprawia kobietom niemały dyskomfort. W dodatku ubytki włosów w tym miejscu bardzo ciężko ukryć – nie ma chyba innej metody poza zasłonięciem tego fragmentu głowy. Część kobiet decyduje się na przykład na noszenie turbanów bądź chustek, by w taki sposób ukryć swój problem z przerzedzeniem włosów z przodu głowy. Dlatego też gdy pojawiają się problemy związane z ich wypadaniem, dla wielu kobiet oznacza to osobistą tragedię. Czują się wówczas mniej atrakcyjne i zaczynają się wstydzić własnego wyglądu.

Co powoduje wypadanie włosów?

Wypadanie włosów u kobiet nie jest niestety rzadkim zjawiskiem. Choć zdarzają się również okresy w życiu pań, kiedy proces ten jest sytuacją zupełnie naturalną – na przykład wiele kobiet mówi o intensywnym wypadaniu włosów w kilkanaście tygodni po porodzie. Często też wypadanie włosów u kobiet łączy się z początkiem menopauzy. Naturalne powody nie są jednak tak problematyczne jak te związane z chorobami. Pierwszą przyczyną, która może powodować wypadanie włosów, są problemy hormonalne. Uregulowanie poziomu hormonów pomoże więc na nowo cieszyć się pięknymi włosami. Również zła dieta, a tym samym ogólnie zły stan zdrowia niejednokrotnie sprawiają, że włosy się przerzedzają.
Istnieją jednak choroby skóry głowy, przez które pojawia się taki problem. Jet to choćby grzybica skóry głowy czy łysienie plackowate. Według opinii wielu lekarzy dermatologów najczęstszą przyczyną problemów związanych z wypadaniem włosów jest łysienie plackowate u kobiet i u mężczyzn, szczególnie w młodym wieku. Choć choroba ta dotyka naprawdę wiele osób, do dziś nie wiadomo na pewno, jakie są jej przyczyny. Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn są kwestie autoimmunologiczne, czyli sytuacja, w której organizm identyfikuje mieszki włosowe jako ciała obce. Łysienie plackowate u kobiet, zwłaszcza tych między 20 a 30 rokiem życia występuje stosunkowo często. Jego efektem jest zarówno przerzedzenie włosów z przodu głowy, jak i wypadanie włosów w innych miejscach. Taka sytuacja wymaga konsultacji dermatologicznej oraz odpowiedniego leczenia, dlatego też przy ewidentnych objawach wypadania włosów nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

Categories Ciekawe