TOP

Okna drewniane czy plastikowe?

Wymiana stolarki okiennej wiąże się z koniecznością wyboru głównego budulca ram okiennych. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się okna wykonane z lekkiego plastiku. Dzisiaj coraz chętniej wracamy do naturalnych materiałów i wymieniamy tworzywa sztuczne na ekologiczne drewno. Jakie rozwiązanie okaże się najbardziej korzystne?

Estetyka

Trudno nie zgodzić się z faktem, że pod kątem wizualnym okna plastikowe przegrywają w przedbiegach. Drewniane ramy, szczególnie te pokryte przezroczystym lakierem, z widocznym układem słojów, prezentują się niezwykle elegancko. Idealnie komponują się z modnymi wnętrzami, nadają aranżacji ciepła i klasy. Niektóre modele z tworzyw sztucznych pokrywane są warstwą okleiny, która ma imitować strukturę naturalnego surowca, jednak finalny efekt takich zabiegów pozostawia wiele do  życzenia.

Parametry

Jeśli porównamy ze sobą okna plastikowe i drewniane o identycznych okuciach oraz oszkleniach okaże się, że szczelność i termoizolacja obu modeli jest bardzo podobna. Nieznaczna różnica uwidacznia się w testach izolacji akustycznej – okna o drewnianych ramach są w tym przypadku bardziej skuteczne. Ponadto, okna drewniane sprawdzą się lepiej w miejscach o dużym nasłonecznieniu, natomiast w miejscach o dużej wilgotności powietrza zdecydowanie lepiej postawić na odporny plastik.

Cena

Zdecydowanie tańsze są okna plastikowe. Decydując się na okna Śląsk z drewna musimy nie tylko zainwestować w samą stolarkę, ale również przygotować się na koszty związane z impregnacją. Warto tutaj jednak wspomnieć, że rozbieżność cenowa z roku na rok coraz bardziej maleje.

Na stronie okna-internorm.pl znajdziesz ciekawe propozycje atrakcyjnych wizualnie i niezwykle funkcjonalnych okien drewnianych i plastikowych cenionego producenta.

Categories Dom i Wnętrze
rce-reklama.pl ueformichigan.com zobacz wiecje