TOP

Zagraniczna podróż – jak się przygotować?

Zagraniczne podróże są znacznie tańsze i bardziej przystępne dla statystycznego Kowalskiego – takie wnioski płyną nie tylko z danych udostępnianych przez biura podróży, ale i liczne państwa europejskie, goszczące Polaków. Wyjeżdżamy chętnie i często na zagraniczne wojaże – wszystko dzięki biurom podróży, atrakcyjnym cenom. Wielu z nas również samodzielnie planuje zagraniczne wyjazdy – najczęściej wiąże się to z wykorzystaniem własnego samochodu czy motocykla, zaplanowaniem trasy, zarezerwowaniem noclegów.
O czym pamiętać, zanim wyruszymy naprzeciw przygodzie? Oto kilka wskazówek!

Pamiętaj o dokumentach!

Podstawą jest posiadanie przy sobie kompletu niezbędnych dokumentów oraz ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującego poza granicami naszego kraju. W przypadku dokumentów niezbędny będzie dowód osobisty (kiedy kraj docelowy należy do UE), paszportu (kiedy wybieramy się do kraju spoza UE) oraz prawo jazdy (jeśli zamierzamy prowadzić pojazdy mechaniczne poza granicami kraju). Szukając odpowiedniego ubezpieczenia możemy udać się do najbliższej placówki NFZ lub do towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaproponuje nam ubezpieczenie turystyczne na wybrany region świata.

Drugim istotnym elementem jest posiadanie waluty obowiązującej w danym kraju. O ile w przypadku państw należących do UE jest to proste zagadnienie, o tyle w przypadku krajów takich jak Rumunia, Bułgaria czy Macedonia konieczne będzie posiadanie lokalnej waluty. Wymiany pieniędzy dokonamy w kantorach – w Polsce znajdziemy je praktycznie w każdym mieście. Alternatywą dla nich mogą okazać się kantory internetowe, jednak aby z nich skorzystać konieczne jest posiadanie konta walutowego.
Działanie kantorów jest proste – każdy z nich posiada własny przelicznik walut, który ustalany jest każdego dnia. Kursy mogą różnić się od siebie – wynika to z prywatnych decyzji właścicieli kantorów. Warto pamiętać, że niewielkie różnice w cenach to zazwyczaj prowizje, które właściciele narzucają na każdą transakcję i które stanowią ich zarobek.
Chcesz być na bieżąco z wahaniami kursów walut? Sprawdź przelicznik walut na ekantor.pl.

Categories Ciekawe