TOP

Ceramika czy porcelana? Wybieramy zastawę stołową!

Kiedy jadalnia została już urządzona, a kuchnia wyposażona w odpowiednie naczynia do przygotowania wytrawnych i pysznych posiłków, nadchodzi czas na wybór nowoczesnej zastawy stołowej.

Stajemy wtedy przed dylematem: porcelana, a może nowoczesna ceramika? Oba materiały nigdy nie wychodzą z mody i są obecnie najczęściej wybierane jeśli chodzi o serwisy obiadowe. Wybierając porcelanę bądź ceramikę zyskujemy szeroki wybór kolorów i kształtów, które można dobrać do swoich preferencji estetycznych. Zastanówmy się jednak nad różnicami.

Różnice między porcelaną a ceramiką

Porcelana jest stosunkowo cienka i bardzo delikatna, dzięki czemu wydaje się elegancka oraz stylowa. Talerze ceramiczne są grubsze i najczęściej bogato, ręcznie zdobione. Jednym z najbardziej zdobnych rodzajów ceramiki jest ta z Bolesławic. Motywy, którymi jest zdobiona nawiązują do folkloru polskiego i najczęściej są robione w różnych odcieniach niebieskiego. Nowoczesna ceramika nie oznacza jednak, że każdy zestaw będzie wyglądał ciężko. Na rynku można znaleźć wiele zestawów obiadowych wykonanych z tego materiału, które będą prezentowały się subtelnie. Talerze ceramiczne i porcelanowe nie różnią się znacznie ceną – zazwyczaj to różnica kilku złotych.

Wzornictwo: klasyka czy nowoczesność?

Kiedy już wybraliśmy materiał musimy zastanowić się nad wzornictwem. Generalnie serwisy obiadowe można tutaj podzielić na dwie kategorie: klasyczne oraz nowoczesne. Klasyczne są utożsamieniem elegancji oraz stylu. Można więc postawić na białą porcelanę z delikatnymi zdobieniami o klasycznym okrągłym kształcie. Nowoczesne wzory to, np. talerze o kształcie geometrycznym, zdecydowanych barwach i oryginalnych motywach. To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie awangardę i dynamikę w każdym pomieszczeniu.

Wybierając zastawę stołową do jadalni nie oszczędzajmy. Najtańsze propozycje nie muszą być dobrą decyzją. W przypadku serwisów obiadowych jakość idzie w parze z ceną. Jeśli chcesz, żeby talerzy służyły w twoim domu przez wiele lat wybierz najlepszy materiał ich wykonania – porcelanę lub ceramikę.

Categories Dom i Wnętrze
kancelarie prawne katowice sąd rodzinny katowice http://nowoczesne-kuchnie.pl