TOP

Jak interpretować zachowanie kotów?

Ostatnimi laty nieustającą popularnością cieszą się koty, które chętnie adoptowane są przez młodych ludzi. Nic w tym dziwnego – są to niezwykle urokliwe zwierzęta, a także znacznie mniej absorbujące niż psy. Jednak nadal wiele osób uważa, że kot traktuje swoich właścicieli ambiwalentnie, nie umiejąc się do nich przywiązać. Tymczasem każda osoba, która gości u siebie w domu mruczka wie, że jest to nie prawdą. Jeśli planujesz zaadoptować kota, warto poznać jego mowę ciała, która pomoże nam zinterpretować jego potrzeby oraz nastroje. 

Gesty

Behawioryści nieustannie prowadzą badania nad zachowaniami kotów, które znacznie ciężej odczytać, niż te typowe dla psów. Dzięki tym pracom wiadomo, że mruczki nie tylko potrafią odczytać nasze intencje, ale także tworzą specjalny „język”, z pomocą którego się z nami komunikują. Wystarczy nauczyć się odczytywać pewne sygnały, aby nasze relacje z kotem przebiegały bez problemu. Oto wytłumaczenia popularnych zachowań tych zwierząt:

  • Ugniatanie – kiedy Twój pieszczoch wgniata przednie łapki w twoje ciało raz za razem, oznacza to jego ogromne zadowolenie. Jest to atawistyczny gest, który towarzyszy małym kociętom karmionym przez matkę – ugniatanie jej brzucha stymulowało przepływ mleka;
  • Turlanie, odsłonięcie brzucha – kot jest małym drapieżnikiem, który bezwzględnie chowa swój brzuch, bowiem za nim mieszczą się najważniejsze narządy. Jeśli Twój mruczek turla się do ciebie, odsłaniając ten fragment ciała, pozwalając go głaskać, pokazuje tym, że ci ufa;
  • Ocieranie się – jeden z najpopularniejszych, kocich gestów. Mruczek ocierając się uszami oraz ogonem o nasze nogi pozostawia na nich swój zapach – gest ten świadczy o tym, że jesteś częścią jego terytorium, akceptuje Cię;
  • Ogon – w przeciwieństwie do psów, merdający koci ogon zwiastuje kłopoty – zwierzę jest nie w humorze lub w trakcie polowania.

Mimika i dźwięki

Obserwacje kotów wykazały, że ich miauczenie jest przeznaczone dla uszu ludzi – rzadko zwierzęta robią to aby porozumieć się z przedstawicielem swojego gatunku. Jeżeli Twój kot mruczy regularnie, oznacza to, że jest bardzo zadowolony. Jednak w znacznie rzadszych przypadkach koty wydają taki dźwięk jako oznakę bólu i cierpienia lub gdy czuje się nieswojo. Standardowe miauczenie znacznie trudniej jest zinterpretować, jeżeli kot robi to w twojej obecności, ale prawie na pewno stara się coś Ci przekazać. Tylko obserwacja naszego czworonoga pozwoli nam odczytać jego intencje w takiej sytuacji. Z kolei, warczący lub syczący kociak ostrzega nas przed zagrożeniem – jest to sygnał zwiastujący rychły atak. Także uszy oraz oczy mogą nam zdradzić nastawienie zwierzęcia. Jeśli uszy leżą płasko przy głowie a źrenice są rozwarte – pupil nastawiony jest agresywnie. Z kolei uszy postawione na szpic, którym towarzyszą zwężone źrenice, oznaczają zadowolenie i spokój.

Koty to niezwykle dostojne zwierzęta, znane ze swojego wielkiego indywidualizmu. Jednak te czworonogi, żyjąc z człowiekiem, potrafią się do niego przywiązać. Jeśli chcesz się przekonać, czy Twój pupil ceni sobie twoje towarzystwo, uważnie go obserwuj, umiejętnie odczytując znaki. Więcej na temat znaczeń poszczególnych sygnałów można dowiedzieć się po wejściu na ten artykuł.

Categories Ciekawe