TOP

Zapalenie jelit – choroba o wielu „twarzach”

Zakaźne zapalenie jelit i różne przyczyny jego występowania.

Zapalenie jelit to choroba, z którą spotkał się w swoim życiu chyba każdy. Objawy mogą mieć słabsze lub silniejsze nasilenie, zawsze jednak są związane z dużym dyskomfortem.

W zależności od postaci schorzenia może mieć ono różną etiologię. Zakaźne zapalenie jelit jest powodowane przez różnego rodzaju wirusy i bakterie, m.in. bakterie E-coli, rotawirusy (wywołujące zapalenie żołądkowo – jelitowe), pałeczki duru brzusznego, salmonella, bakterie czerwonki, wirus cholery, wirus gronkowca a także drożdżaki (następstwem ich obecności jest grzybicze zapalenie jelit). Bakterie mogą znajdować się nie tylko w niepasteryzowanej żywności, ale też na powierzchniach desek do krojenia czy innych akcesoriów kuchennych. Podczas przygotowywania posiłków należy więc zachować szczególną ostrożność. To samo dotyczy spożywania pokarmów w krajach tropikalnych – picia nieprzegotowanej wody, niedokładnego mycia rąk czy konsumowania niemytych owoców i warzyw. Inną postać stanowi toksyczne zapalenie jelit – pojawia się ono w wyniku spożycia pokarmów zakażonych jadem kiełbasianym, bakterią gronkowca, lub zawierających szkodliwe dla ludzkiego organizmu pestycydy (preparaty stosowane do ochrony roślin przed pasożytami oraz przyspieszające ich wzrost). Toksyczne zapalenie jelit może mieć swoje źródła także w spożyciu trujących grzybów. Zapalenie jelit może wystąpić także w wyniku stosowania antybiotyków. Nosi wtedy nazwę rzekomobłoniastego zapalenia jelita, a za przyczynę schorzenia uznaje się nadmierne namnożenie bakterii Clostridium difficile w jelicie. Biegunka może wystąpić jeszcze w trakcie leczenia antybiotykiem, ale też po ponad miesiącu.

Zapalenie jelit może stanowić chorobę przewlekłą. Jest wtedy znane jako grupa schorzeń o nazwie „nieswoiste zapalenie jelit” i sprowadza się do reakcji autoimmunologicznych, prowadzących do pojawiania się stanów zapalnych w jelicie cienkim lub grubym. Najczęstsze postacie choroby to w tym przypadku: wrzodziejące zapalenie jelita grubego a także choroba Leśniowskiego – Crohna.

Objawy zapalenia jelit.

Podstawowym (i z pewnością powodującym największy dyskomfort) symptomem zapalenia jelit jest biegunka. Charakterystyczna jest towarzysząca rozwolnieniu obecność krwi, ropy bądź śluzu w kale. Pojawiają się też skurcze, ból brzucha, mięśni, stawów, głowy, a niekiedy również podwyższona temperatura ciała oraz wymioty. Zapalenie żołądkowo – jelitowe jest stosunkowo powszechną dolegliwością, nie oznacza to jednak, że można je lekceważyć. Im młodszy bądź słabszy organizm – tym groźniejsze mogą być skutki choroby. Zakażenie rotawirusami nierzadko jest przyczyną zgonu u dzieci poniżej 1 roku życia. Diametralne różnice śmiertelności można jednak zaobserwować w krajach rozwiniętych i rozwiniętych słabo. Zawsze w takim przypadku wskazane jest podjęcie terapii – często konieczna jest też hospitalizacja.

Terapia w zapaleniu jelit.

Poza stosowaniem leczenia farmakologicznego konieczne jest również wprowadzenie lekkostrawnej diety a także regularne i obfite nawadnianie organizmu. Dostępne bez recepty leki przeciwbiegunkowe wykazują skuteczność w łagodnej fazie choroby. Warto jednak stosować je z umiarem, ponieważ do pewnego stopnia biegunka oczyszcza organizm z pasożytów i bakterii, które spowodowały stan zapalny. Warto pamiętać, że takie farmaceutyki nie eliminują przyczyny biegunki. Leki przeciwskurczowe (spowalniające ruchy robaczkowe jelit), oraz adsorbenty (wchłaniające nadmiar wody z jelita) nie powinny być łączone. Warto zdecydować się na jeden rodzaj preparatu, przy czym stosować go maksymalnie przez dwa dni. Jeśli natomiast w kale pojawia się krew, a biegunka utrzymuje się powyżej 10 dni konieczne jest przeprowadzenie badania oraz rozpoczęcie leczenia antybiotykami.

Więcej o zapaleniu jelit.

Categories Zdrowie i uroda
enting.com.pl erialprintshop.com color.net