TOP

Nowoczesny salon

NOWOCZESNY SALON


Nowoczesny i oryginalny salon musi pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim jest strefą wypoczynku oraz relaksu dla domowników, ale zarazem jest miejscem spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi, kącikiem pracy dla dorosłych i zabawy dla dzieci. Dlatego niezwykle istotną rolę odgrywa tu oświetlenie, które powinno być jednocześnie praktyczne, jak i dekoracyjne. Przy pomocy różnego rodzaju oświetlenia można wyodrębnić poszczególne strefy, a także podkreślić zalety salonu i odwrócić uwagę od różnych doskonałości wnętrza. Dodatkowo dzięki dobrze dobranemu oświetleniu możliwe jest optyczne zmienienie jego proporcji. Oświetlenie w salonie służy również budowaniu nastroju, a zwłaszcza w jego części przeznaczonej wypoczynkowi.

W nowoczesnym salonie nie może zabraknąć przemyślanego oświetlenia. Już dawno minęły czasy żyrandola, który posiada pająkowaty kształt i jest zawieszony w centralnym miejscu sufitu. Dawał on rozproszone światło, przez co salon wyglądał zazwyczaj jak spłaszczony. W dzisiejszych czasach jednak są lampy designerskie takie jak na przykład lampy podłogowe, kinkiety, świetlówki, halogeny, czy też bardzo modne ostatnio listwy LED, które są ukryte w ścianach oraz na suficie. Dzięki takiemu oświetleniu nada się pomieszczeniu niesamowitego charakteru, który z pewnością pozytywnie zapamiętają wszyscy goście. Można wyodrębnić w salonie pożądane strefy, podkreślić dzieło sztuki, wydobyć ciemne zakamarki. Wszystko zależy od tego, gdzie chce się ich użyć.

PODKREŚLENIE STREF I FAKTUR


Oczywiście kluczowymi strefami salonu są obszary jedzenia oraz odpoczynku. Chociaż lampy designerskie nadają się do różnych części pomieszczenia, to jednak każda ze stref potrzebuje trochę innego typu oświetlenia. Na przykład nad stołem potrzebna jest lampa wisząca, która będzie kierować ciepłe światło w dół. W strefie odpoczynku źle jest postawić zbyt jaskrawe światło, ponieważ nie będzie wówczas możliwe oglądanie telewizji, czy spędzanie czasu z przyjaciółmi. Można wykorzystać także lampy podłogowe, wiszące oraz kinkiety na regulowanych ramionach. Do czytania idealna będzie z kolei lampa stojąca, która dawać będzie odpowiednio mocne oświetlenie i taka, która pozwalać będzie na skierowanie strumienia światła na książkę lub gazetę. Jeżeli w salonie istnieje ściana z cegły, dobrze jest zamontować na niej parę dyskretnych kinkietów, które miałyby światło skierowane góra-dół, aby podkreślić fakturę cegły. Warto też zamontować reflektorki na suficie i skierować je na ścianę.

Inspiracją dla artykułu była oferta sklepu homegardenart – designerskie

Categories Dom i Wnętrze
antraffic.pl zobacz wiecje zobacz wiecje