TOP

Kariera kostki brukowej

Znaczące zmiany w budownictwie rozpoczęły się w naszym kraju już na początku lat 90, kiedy to siermiężność blokowisk z wielkiej płyty zaczęła ustępować coraz chętniej stawianym domom jedno- i wielorodzinnym. Ich styl zmieniał się z biegiem czasu, a przed początkiem nowego tysiąclecia do Polski zaczęły docierać także inspiracje płynące z Zachodu, dotyczące zwłaszcza aranżacji przestrzeni wokół prywatnych posesji. Również osiedla zaczęto budować w sposób bardziej przemyślany, zgodny z zasadami ergonomii i szeroko pojętej estetyki.

Pojawiło się wtedy wzmożone zainteresowanie kostką brukową – jako materiałem nie tylko trwałym, ale i umożliwiającym dekoracyjne wykończenie. Trend ten jest obecny do dzisiaj, a kostka brukowa posiada rozliczne zastosowania. Zauważyli to również producenci, których oferta uległa znaczącemu poszerzeniu – w kategorii galanterii betonowej mieszczą się bowiem nie tylko różnego typu kostki brukowe, ale też obrzeża, krawężniki, płyty chodnikowe, płyty ażurowe, palisady, gazony. To one wzbogacają przestrzeń – tak prywatną (w ogrodach, na podjazdach, na tarasach), jak i publiczną ( w parkach, skwerach czy osiedlowych placach). Firma Pomtech funkcjonuje na rynku już od ponad 20 lat, przez cały czas zapewniając konsumentom najwyższą jakość wyrobów.

Zalety kostki brukowej

Kostkę brukową i jej rozliczne zastosowania doceniają również biura projektowe specjalizujące się w aranżacjach ogrodów. Skąd bierze się popularność kostki brukowej? Przede wszystkim jest to materiał trwały, łatwy w konserwacji i czyszczeniu, a także stosunkowo niedrogi. Produkty dobrej jakości posiadają przy tym wysoką odporność na ścieralność, ale i niekorzystne warunki atmosferyczne (co jest niezwykle istotne zwłaszcza zimą), dzięki czemu możemy cieszyć się doskonałym stanem powierzchni przez wiele lat.

Uniwersalność rozwiązań.

Kostka brukowa pozwala na stworzenie wielu kompozycji – ze względu na to, iż na rynku występuje prawdziwe bogactwo kształtów, kolorów i faktur tego materiału budowlanego. Różne kształty umożliwiają budowanie powierzchni o wielu formach, wkomponowywanie w nią elementów z innych materiałów (jak naturalne kamienie). Wielu producentów posiada w asortymencie również specjalne linie dekoracyjne – a każdy model można nabyć w różnorodnych odcieniach, które połączone ze sobą mogą dać naprawdę interesujący efekt. Rzecz jasna, by przestrzeń wyłożona kostką brukową była wytrzymała i utrzymywała swój korzystny wygląd, należy zadbać o to, by ułożono ją zgodnie z zasadami sztuki brukarskiej. Przy większych powierzchniach warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, jeśli jednak chcemy samodzielnie podjąć się budowy, należy postępować według planu i przyłożyć uwagę do każdego etapu (szczególnie do odpowiedniego wykonania podbudowy – kluczowej dla uzyskania stabilnego, wytrzymałego podłoża). Kostka brukowa w wielu miastach niemal całkowicie wyparła już betonowe duże płyty z chodników. Ma to także znaczenie estetyczne – powierzchnie pokryte czystą, nierzadko kolorową kostką są po prostu ładniejsze i korzystnie wpływają na wizerunek całego miasta.

Źródło: http://www.pomtech.pl/produkty-kostka-brukowa.htm

Categories Dom i Wnętrze
atliteracki.com.pl iq.org umie.com.pl