TOP

Afrykanka ognistobrzucha

Afrykanka to jedne z najpiękniejszych ptaków z rodziny papugowanych, jakie zostały udomowione. Mimo tego, że na kontynencie Afrykańskim spotyka się znacznie mniej gatunków papug, niż np. w Australii czy Ameryce Południowej, to z pewnością wynagrodzone zostało to wyjątkowo barwnym i intensywnym upierzeniem afrykanek.

Ptaki te występują zarówno w afrykańskie farmy, jak również sawanny oraz gęste lasy

Można je spotkać w zachodniej części Afryki, zaczynając od terenów Senegalu, aż po Kamerun. U ptaków tych występuje dymorfizm płciowy, dzięki czemu w samiec i samica wyglądają inaczej. W związku ze swoimi niewielkimi rozmiarami, afrykanki bardzo szybko zostały docenione przez hodowców, jednym z większych plusów ich posiadania był fakt, że mogą rozmnażać się również w niewielkich klatkach. W naturze afrykanki wykluwają się z zielonym, szarym lub brązowym upierzeniem. W hodowlach natomiast można znaleźć różnego rodzaju kombinacje kolorystyczne.

Cała rodzina afrykanek liczy sobie dziewięć gatunków, z których na pewno jedną z najpopularniejszych jest afrykanka ognistobrzucha, zwana również senegalską. Wielu zainteresowanych nią miłośników ptaków szybko zniechęca się ceną, jak również opinią na temat tego, że senegalki, to ptaki, które zawsze pozostają dzikie. Prawdą jest, że afrykanki, które zostały odłowione, nie zawsze mogą przyzwyczaić się do człowieka. Z drugiej strony jednak, kiedy hodowca wykazuje się odpowiednią dozą cierpliwości, a ptak nie będzie wychowywany w zewnętrznej wolierze, tylko w domu, można mieć niemal pewność, że ptak przyzwyczai się, a może nawet polubi swojego właściciela.

Hałaśliwe i gadatliwe afrykanki

Warto pamiętać o tym, że afrykanki należą do ptaków gadatliwych, często nawet dość głośnych, co może być uporczywe dla osób nieprzyzwyczajonych do charakterystycznych, ptasich dźwięków. Niewielu przyszłych hodowców wie, że senegalki mogą przejawiać agresję, wobec wybranych domowników. Czasem chodzi o konkretną osobę, a czasem mogą nie tolerować danej płci np. Jest to o tyle skomplikowana sprawa, że ptaki mogą atakować, i to dość boleśnie, swoich – w ich mniemaniu- wrogów. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji stopniowe przyzwyczajenie papugi do upatrzonych sobie przez nią osób. Warto również rozważyć możliwość zakupu towarzysza dla agresywnej papugi, ponieważ takie zachowanie może być związane z osiągnięciem przez afrykankę dojrzałości płciowej.

https://cept7.blogspot.com

Categories Ciekawe