TOP

Jak wybrać rozmiar opon do swojego samochodu?

Zakup opon do samochodu powinien zostać poprzedzony skontrolowaniem, jakie ogumienie jest potrzebne w naszym pojeździe. Taką informację najłatwiej odczytać na dotychczas wykorzystywanych oponach albo w instrukcji obsługi pojazdu. Każdy producent zaleca stosowanie opon o odpowiedniej szerokości, profilu i średnicy.

Oznaczenia opon

Najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, jaką średnicę mają felgi naszego pojazdu. Jeśli kupujemy opony letnie 15` oznacza to, że felga ma 15 cali średnicy. Najczęściej samochody osobowe mają felgi w rozmiarze od 14 do 16 cali.

Opony posiadają na zewnętrznym boku oznaczenie rozmiaru i odczytanie go jest najprostszym sposobem na weryfikację tego, jakie opony powinniśmy kupić i na jakich aktualnie się poruszamy naszym samochodem. Jeśli na boku opony znajduje się napis: 205/65R16 85V oznacza to, że opona ma 205 szerokości, 65 to jej profil, a 16 to średnica felgi, z kolei 85 oznacza maksymalne obciążenie opony, czyli indeks nośności. Dwie litery umieszczone w symbolu opony „R” i „V” oznaczają odpowiednio „R” – oponę radialną, która jest najczęściej spotykana we współczesnych oponach, zaś „V” – indeks prędkości, z jakim opona może być użytkowana. W podanym przykładzie jest to 85.

Jak wybrać oponę?

Na ogół kierowcy kupują do swoich samochodów opony nowe, komplet zimówek lub opon letnich na wymianę, kierując się rozmiarem podanym na dotychczasowych oponach. Zdarza się jednak, że jeździmy na ogumieniu, które nie jest dostosowane do parametrów auta.

Jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem samochodu i nie mamy pewności, że nasz pojazd wyjechał z fabryki lub z autoryzowanego serwisu na takich oponach, powinniśmy sprawdzić w książce obsługowej lub w instrukcji obsługi, albo na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy lub na klapce wlewu paliwa, jakie opony homologuje do naszego samochodu producent marki.

Producent może homologować do danego modelu swojego auta nawet kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie – także kilka rozmiarów opon. Jeśli mamy wątpliwości, jaki rozmiar opon pasuje o naszego auta, najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do autoryzowanego serwisu, doświadczonego mechanika lub skorzystać z usług doradcy w sklepie sprzedającym opony.

Indeks prędkości i nośności

Wielu kierowców popełnia błąd, dobierając opony tylko pod kątem rozmiaru felg, szerokości i profilu. Równie ważne są dwa inne parametry, mianowicie indeks prędkości i nośności. O ile kupno nieco zbyt dużej opony pod względem szerokości czy profilu nie będzie szkodziło kierowcy i jego bezpieczeństwu, o tyle zupełnie niedopuszczalne jest przekraczanie wartości indeksów nośności i prędkości. Może to wpływać na zmianę parametrów technicznych opon, a nawet prowadzić do ich mechanicznego uszkodzenia.
Indeks nośności oznacza wytrzymałość opony na obciążenia i wynika z nacisku jadącego pojazdu na koło. Jeśli użyjemy opony z mniejszym indeksem, będzie ona stanowić zagrożenie, zwłaszcza wtedy, gdy wpadniemy w dziurę w asfalcie przy pełnym obciążeniu auta. Z kolei indeks prędkości wskazuje, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się samochód. Oznaczenie jednoliterowe stosowane jest w przypadku samochodów małych i średniej klasy, a zapis dwuliterowy najczęściej wykorzystuje się przy oponach szerokich, o niskim profilu.

Categories Motoryzacja
atliteracki.com.pl zobacz wiecje antraffic.pl