TOP

Drugie życie opakowań kartonowych

Jako świadomi konsumenci wiemy, skąd biorą się kartonowe opakowania. Aby w minimalnym tylko stopniu przyczyniać się do wycinki drzew i degradacji środowiska naturalnego, warto opracować plan i umożliwić kartonom drugie życie. Możemy nie tylko żyć eko, ale także… ucieszyć członków rodziny.

Skąd się biorą kartony?

Mamy ich wokół siebie pełno: kupujemy w nich buty, telewizory i dekodery, w nich przychodzą przesyłki kurierskie. Przeważnie po prostu je wyrzucamy, co jest ogromnym błędem, gdyż opakowania kartonowe nadają się do co najmniej kilku celów.

W domu

Pudełka kartonowe pozwolą nam zachować porządek w szafie ubraniowej: pochowamy do nich paski do spodni, czapki zimowe, zapasowe klucze i całą masę innych drobnych bibelotów. Jeśli dodatkowo każde z pudełek opiszemy markerem w widocznym miejscu – już nigdy nie będziemy prowadzili wielogodzinnych poszukiwań w czeluściach szafy. Takie rozwiązanie pozwala też na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca w szafie.
Pudełka przydadzą się także w warsztacie i spiżarni.

W ogrodzie

Jeśli mamy zwykłe, niebarwione opakowania kartonowe, możemy je wykorzystać w ogrodzie na dwa sposoby:
– jako składnik kompostu – wystarczy podrzeć pudło na drobne kawałki i przysypać skoszoną trawą z liśćmi czy nawet odpadkami kuchennymi. Następnie podlać wodą i od czasu do czasu mieszać. Po kilku tygodniach otrzymujemy naturalny, bezpieczny dla środowiska i naszego zdrowia nawóz organiczny;
– jako zimową otulinę dla drzewek i krzewów ozdobnych. Krzaczek róży czy rododendrona wystarczy obłożyć kawałkami opakowań kartonowych i związać, by się nie rozsypały. Tak otulone roślinki bezpiecznie przeczekają zimę. Wiosną wystarczy zebrać kartony.

W pokoju dziecięcym

Nasze dziecko uwielbia bawić się w pirata? A więc zróbmy mu statek piracki z odpowiednio dużych opakowań kartonowych. Mała farmerka chce sprzedawać jabłuszka i gruszki? Na pewno ucieszy ją kartonowy stragan.
Odnosimy podwójną korzyść: niepotrzebne opakowania kartonowe znajdują nowe zastosowania, a nasze dziecko uczy się kreatywności i ma świetną zabawę już z samym przygotowaniem statku, straganu czy czegokolwiek innego. A kiedy te nowe zabawki już się znudzą – możemy wrzucić je na kompost, jeśli tylko nie używaliśmy toksycznych klejów lub farb.
Z opakowania kartonowego ucieszą się nie tylko dzieci, ale także nasze domowe koty, które słyną z zamiłowania do przesiadywania w kartonach i darcia ich na maleńkie kawałeczki.

Jak widać, kartonowe pudła mają zastosowanie nie tylko praktyczne ale także rozrywkowe. Nie wyrzucajmy ich więc zbyt ochoczo.

Polecam producenta wysokiej jakości opakowań kartonowych Elanopack – opakowania kartonowe.

Categories Biznes
antraffic.pl zobacz wiecje yfine.pl