TOP

Buduj dom z głową – czy możliwe jest poczynienie oszczędności?

Współcześnie budowa domu jednorodzinnego znacząco różni się od tego, jak dawniej wyglądały podobne przedsięwzięcia. Jeszcze 20-30 lat temu dom wznosiliśmy siłami własnych rąk, a sama budowa w związku z tym mogła rozciągać się na długie lata. Innym problemem było finansowanie takiego przedsięwzięcia – nasi rodzice i dziadkowie nierzadko finansowali je z bieżących wypłat. Obecnie powszechne jest kredytowanie, a ceny budowy domu wzrosły do tego stopnia, że nie możliwe jest właściwie wybudowanie go z bieżących środków.
W Polsce buduje się przede wszystkim domy murowane – większość domów posiada murowane fundamenty oraz ściany. To jednak również się zmienia – z północy przyszła do nas moda na budownictwo lekkie i znacząco zmieniające wizję własnego domu. Mowa tu przede wszystkim o domach z drewna. Co warto o nich wiedzieć? Czy budowa takiego domu bardzo różni się od budowy domu murowanego? Jakie są koszty?

Dom drewniany – poznaj jego zalety!

Domy drewniane całoroczne kojarzone są przede wszystkim z Kanadą oraz Skandynawią – duża dostępność drewna w tych regionach pozwala wykorzystywanie tego surowca jako materiału na szkielet domu. Domy drewniane posiadają murowane fundamenty – i jest to jedyny element murowane tego rodzaju budowli. Warto również wspomnieć, że w związku z wykorzystaniem drewna jako materiału budulcowego budowa może zostać rozpoczęta w każdym momencie, bez względu na porę roku – to spore ułatwienie!
Drugim istotnym zagadnieniem jest fakt, że koszt budowy domu drewnianego jest znacznie niższy niż cena klasycznego domu murowanego – różnica to nawet 30-40%!
Warto również wspomnieć o tym, że budowa domu drewnianego trwa niezwykle krótko. W przypadku domu w stanie surowym są to ok. 2 miesiące. Przy stanie pod klucz okres ten wydłuża się do 4 miesięcy.

Categories Dom i Wnętrze
ueformichigan.com zobacz wiecje atliteracki.com.pl