TOP

Budowa domu jednorodzinnego – co jest ważne?

Budowa domu jednorodzinnego to nie lada przedsięwzięcie. Niezależnie od wielkości, liczby kondygnacji i metrażu, budowa domu to niezwykle poważna inwestycja. Warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów, aby finalnie móc się cieszyć komfortem mieszkania we własnych czterech kątach. Liczy się zarówno jakość materiałów, jak i dbałość o wykończenie, począwszy od wylewki pod fundament, na obróbkach blacharskich dachu kończąc.

Fundamenty – stabilność i odwodnienie terenu

Pierwszy ważny element to teren pod budowę. Istotne jest, aby był on stabilny. Gdy nie do końca tak jest, należy go utwardzić i szczególną wagę przyłożyć do jakości wylewki pod fundament. Odpowiednio wykonana zapewni stabilność całego domu. Ewentualne próżniejsze jego osiadanie poskutkuje kapitalnym remontem.

Obecnie wiele domów nie posiada podpiwniczenia. W takich przypadkach jakość fundamentów ma szczególne znaczenie, gdyż to na nich bezpośrednio opiera się konstrukcja nośna. Niezależnie od tego trzeba zapewnić dobre odwodnienie terenu.

Ściany – materiał i docieplenie

Budując dom, obecnie dużą wagę zwraca się do jego energooszczędność. Zastosowanie odpowiedniego materiału budowlanego oraz ewentualne docieplenie ścian styropianem lub wełną zapewnią zarówno komfort cieplny, jak i oszczędności na późniejszym ogrzewaniu.

Do najpopularniejszych materiałów używanych do budowy domów należą obecnie bloczki, jak na przykład Ytong, cegła kratówka lub pustaki. Dają one zarówno stabilność konstrukcji, jak i charakteryzują się dosyć niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Dach – pokrycie dachowe i obróbki blacharskie

Pokrycie dachowe to jeden z najistotniejszych etapów w budowie domu. Istotna jest zarówno konstrukcja nośna dachu, czyli jego szkielet, jak i rodzaj pokrycia. Najbardziej ekonomicznym i najczęściej stosowanym w Polsce rozwiązaniem jest obecnie zdecydowanie blachodachówka. Zapewnia ona trwałość, a jednocześnie jest rozwiązaniem ekonomicznym i atrakcyjnym wizualnie.

Zarówno przy blachodachówce, jak i innych rodzajach pokrycia dachowego niezbędne będą wykończeniowe obróbki blacharskie. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że choć stanowią one niewielki fragment całej inwestycji w wybudowanie domu, to od jakości wykonania obróbek zależy jakość i trwałość całego domu. Te z pozoru niewielkie prace dekarskie, gdy zostaną wykonane prawidłowo, zapewnią szczelność dachu. W przeciwnym razie nawet najlepszej jakości pokrycie przy źle wykonanych obróbkach blacharskich nie zapewni szczelności. A do czego może prowadzić cieknący dach, nie trzeba raczej wyjaśniać.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Categories Dom i Wnętrze